Memoriál Michala Bozogáňa s vysokou účasťou, nositeľka medailí Schwartzová mení pozíciu (FOTO)

KošiceŠport

Košický karate klub Union zorganizoval už šestnásty ročník Memoriálu Michala Bozogáňa. V disciplínach kata a kumite (súborné cvičenia a zápas) sa v športovej hale na Palackého predstavilo až 520 účastníkov zo siedmich štátov.

Foto
Karatisti a karatistky sa v rámci košického Memoriálu M. Bozogáňa schádzajú už 16 rokov / PETER JESENSKÝ

„Bol to opäť úspešný ročník a účasť v počte vyše 500 pretekárov potvrdila, že po tom koronovom období sme opäť v plnej sile. Prišla veľká kvalita a medaily zbierali hlavne Ukrajinci, ktorých sem pricestovalo až 120,“ rozhovoril sa organizátor a šéf klubu Union Peter Bozogáň. „Náš klub reprezentovalo okolo 40 pretekárov, pričom išlo o skúsených pretekárov i začiatočníkov. Pred štartom turnaja sme sa symbolicky rozlúčili s kariérou našej dlhoročnej medailovej garancie Zuzkou Schwartzovou.“

Zlatá rybka košického klubu vyštudovala popri karate kariére medicínu a práca zubárky pomaličky redukovala jej tréningové a súťažné vystúpenia. Unionu a športu však ostáva verná.

„Už dozrel čas,“ pousmiala sa Zuzka Schwartzová. „Nevravím, že som zavesila kimono na klinec, ale budem sa venovať skôr deťom a trénerskému remeslu. Vekom som jednoducho dospela k tomuto rozhodnutiu a práca s detičkami ma veľmi baví. Súčasné karate je úplne iné, ako bolo to počas mojich začiatkov. My sme prirodzene chceli, súčasné deti musíme oveľa viac motivovať a snažiť sa im pripraviť pestré tréningy, ktoré ich bavia. Je to náročná, ale pekná práca.“

Foto
Zuzka v pozícii trénerky / PETER JESENSKÝ

Podľa Petra Bozogáňa je nesmierne dôležité, aby pretekári po ukončení kariér ostávali pri karate aj v iných rolách.

„Toto bol vždy náš cieľ a v klube fungujeme ako rodina. Aj v rámci tréningov tvoríme dvojičky zo starších a mladších pretekárov. Zuzka s karate vždy žila a som veľmi rád, že sa nachádza aj v trénerskej práci. Zažila skvelú kariéru a deťom má čo odovzdať,“ podotkol zakladateľ košického klubu, ktorý sa nemôže sťažovať na nedostatok detí. „Minulý rok sme mali dobrý nábor, absolvovali sme množstvo súťaží a nabralo to opäť dobrý smer. Nielen my, ale aj ostatné kluby hlásia pozitívny trend a ideme ďalej bojovať.“

Galéria k článku

Trend nárastu základne nám potvrdil a prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška.

„Máme za sebou veľmi úspešný rok a v mládežníckych kategóriách sme získali na majstrovstvách Európy až deväť medailí. Rastú nám počty na súťažiach a tohtoročná VC Slovenska má už teraz prihlásených vyše tisíc pretekárov. Karate sa teda stále vyvíja a aj tento Memoriál Michala Bozogáňa to potvrdil. Spamätali sme sa po kovide a deti majú veľký záujem,“ pochvaľuje si prvý muž nášho karate. V súvislosti s bojovými športami sa na televíznych obrazovkách objavuje predovšetkým MMA, no s týmto Líška problém nemá. „Bojové športy zažívajú boom a je logické, že niektorých napĺňa súperenie v oktagone. Karate však ponúka rodičom i deťom ekonomicky nenáročný šport, ktorý nie je až taký kontaktný a nehrozia pri ňom také zranenia. Zároveň však ponúka nadobudnutie športove zručnosti a správnych návykov. Väčšina rodičov nechce, aby sa mu vracalo malé dieťa z tréningu obité. Nám navyše stačia kimono a chrániče.“

V pozícii šéfa zväzu vníma rozbiehajúci sa rok 2024 ako prelomový. Za výbornú správu považuje predovšetkým vznik  nového ministerstva športu.

„Je to pre nás jednoznačné plus,“ zdôraznil Líška. „Cestovný ruch a šport už dnes predstavujú biznis a potrebujú mať vlastnú rozpočtovú kapitolu. Bude to úplne iné, ako keď sme boli iba príveskom ministerstva školstva. To má totiž objektívne veľa vlastných problémov a šport ostával bokom. Ako sa hovorí, ak sa máte najesť, potrebujete sedieť pri stole s hrncom. Ak bude fungovať spolupráca s Olympijským výborom, tak to môže celému nášmu športu výrazne pomôcť.“

O náročnosti financovania športu by vedeli hovoriť predovšetkým predsedovia klubov. Finančne dá zabrať bežná činnosť spojená s platením nájmov, energií či cestovaním na turnaje. Špecifickou výzvou je organizácia vlastných podujatí s medzinárodným obsadením. Zabezpečiť účasť  na úrovni vyše 500 pretekárov dá zabrať a Petrovi Bozogáňovi v tomto smere dlhé roky pomáha manželka Daniela.

„Tento turnaj je pre nás spomienkou na nášho syna Miška a v podstate ho vnímame ako naše tretie dieťa. Venuje sa mu hlavne manžel, ale pre celú rodinu je to zakaždým príjemný adrenalín spojený s tým, či to všetko stihneme a či bude všetko fungovať. Za tie roky sme už ale vytrénovaní a všetko prebehlo podľa predstáv,“ pousmiala sa pani Bozogáňová. „V rámci turnaja sa mu snažím pomáhať, ale priznám sa, že za tie roky som stále neporozumela hodnoteniu tohto športu a netuším ako sa volajú jednotlivé kopy a údery. Našťastie sa tomu venuje starší syn Peter a bude to teda on, kto raz prevezme žezlo po svojom otcovi.

Za roky organizácie už pôsobia ľudia z okolia Bozogáňovcov ako výborne zohraný tím. „Vysoká účasť si vyžaduje kvalitný servis a vždy je tam to napätie, či bude všetkého dosť, či budú fungovať bufet a ostatné veci. My východniari sme však typickí pohostinnosťou. Táto súťaž má svoju kvalitu a preto sa sem vracajú pretekári veľmi radi,“ skonštatovala s hrdosťou Daniela Bozogáňová.

Jednoznačne najúspešnejším klubom Memoriálu Michala Bozogáňa sa stal ukrajinský Union Ľvov, ktorý získal 26 zlatých a celkovo až 64 medailí. Z košických klubov bol so ziskom troch prvenstiev a desiatich medailí najúspešnejší Karate klub Kretovič. Jediné zlato pre usporiadateľský Union vybojoval v kategórii do 15 rokov Maroš Pasničin.

Košický turnaj predstavoval dobrý odrazový mostík do sezóny, ktorej kalendár je mimoriadne pestrý.

„Teraz sú pred nami ME v Gruzínsku, na ktorých nebude chýbať ani zástupca nášho klubu Tomáš Gočík. Potom prídu na rad rôzne pohárové a republikové súťaže. Tešíme sa aj na aprílové jubilejné dvadsiate stretnutie rodičov z klubu. To je už taká naša príjemná tradícia,“ dodal Peter Bozogáň.

Komentáre