Meno nástupcu pápeža Františka môže prekvapiť

EurópaSpravodajstvo

Telo Svätého Otca bolo prenesené do Baziliky sv. Petra.

Pohreb pápeža Františka sa uskutoční v sobotu 26. apríla o 10.00 hod. Vo svojej poslednej vôli vyjadril želanie, aby bol pochovaný v jednoduchej, nezdobenej hrobke v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore. 

„Deň pred pohrebom sa rakva zapečatí, je tam ešte takzvaná vnútorná rakva zo zinku a potom sa uzavrie a zapečatí aj vonkajšia rakva. Aj to prebieha v rámci nejakého obradu. Následne prebieha pohrebná omša, pohreb a pápežovo telo sa uloží do krypty. Pápež František mal posledné želanie, že chce byť uložený v bazilike Santa Maria Maggiore, nie v Bazilike sv. Petra. Vybral si aj konkrétne miesto, kde chce byť uložený. To je zatiaľ otázne, že ako ho po pohrebnej omši prenesú, či pôjde o nejaký oficiálny pohrebný sprievod, alebo ho prevezú mimo ľudí a prebehne tam nejaký obrad uloženia, uvidíme,“ uviedol pre Rádio Košice redaktor denníka Postoj Pavol Hudák.

Telo pápeža Františka bolo dnes prenesené do Baziliky sv. Petra, kde sa s ním môže rozlúčiť aj verejnosť. Zároveň na jeho vlastnú žiadosť nie je vyložené na vyvýšenom mieste, ale je uložené len v drevenej truhle. Hudák pripomenul, že pred uzatvorením rakvy sa cez tvár zosnulého pápeža položí biely hodvábny závoj:

V rakve je tiež uložené vrece mincí vyrazených počas jeho pontifikátu a tiež jedna z dvoch kópií, takzvaná rogita. Je to dokument zhŕňajúci jeho život a dielo, jeden sa uloží do rakvy a druhý do vatikánskych archívov. Agendu pápeža momentálne neprebral nikto. Keď je prázdny pápežský stolec, voláme to obdobie sede vacante, tak cirkev riadi kolégium kardinálov. Tí však nesmú prijímať žiadne zásadné rozhodnutia ani meniť zákony a predpisy v cirkvi.“

Foto
Novú hlavu katolíckej cirkvi budú voliť len tí kardináli, ktorí v deň úmrtia Františka mali menej ako 80 rokov / TASR

Kardináli sú aktuálne povinní prísť do Ríma, kde sa uskutoční konkláve, čiže voľba nového pápeža. Podľa predpisov má byť od 10 – 20 dní od úmrtia pápeža. Hudák zdôraznil, že novú hlavu katolíckej cirkvi však budú voliť len tí kardináli, ktorí v deň úmrtia Františka mali menej ako 80 rokov:

„Tí vlastne pápeža vyberajú spomedzi seba, ale cirkevné právo hovorí, že môžu vybrať akéhokoľvek pokrsteného muža, katolíka, ktorý však po voľbe musí prijať biskupskú vysviacku. Kardináli počas konkláve bývajú v Dome sv. Marty a voľba pápeža prebieha v Sixtínskej kaplnke za zatvorenými dverami. Nemajú vôbec žiaden kontakt s vonkajším svetom, nesmú vôbec nikomu telefonovať, sú tam dokonca namontované rôzne rušičky, aby nemali prístup k žiadnym správam.“

Dôvodom je potreba plného sústredenia sa na voľbu. Kardináli volia dvakrát denne, kým niektorý z nich nezíska dve tretiny hlasov, čo potvrdil aj Hudák:

„V médiách sa špekuluje o rôznych menách, ale platí zásada, že kto do konkláve vchádza ako pápež, vychádza z neho ako kardinál, takže pokojne to môže byť ktokoľvek. Meno môže byť prekvapivé. Pápežom sa môže stať kardinál, o ktorom sme sa nemuseli nazdávať, že by ním mohol byť a jeho meno sa nemuselo nikde spomínať.“

Jedným z možných nástupcov Františka je 70-ročný Talian Pietro Parolin, v súčasnosti vatikánsky štátny sekretár. Ďalším silným kandidátom je prezident Biskupskej konferencie Talianska a arcibiskup Bologne Matteo Zuppi, ktorý má 69 rokov a snažil sa sprostredkovať mier medzi Ukrajinou a Ruskom. Ako ďalší pravdepodobný pápežský kandidát sa spomína maďarský kardinál Péter Erdő. Silným kandidátom je aj filipínsky kardinál Luis Tagle, bývalý arcibiskup Manily. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre