Mercedes v rámci boja proti rasizmu premaľoval auto na čierno

SvetŠport

Lewis Hamilton sa v posledných týždňoch prezentuje ako veľký bojovník proti rasizmu. Výraznú pomoc mu v tomto smere ponúka jeho tím Mercedes, ktorý sa teraz rozhodol v rámci iniciatívy "#WeRaceAsOne premaľovať svoje auto pre sezónu 2020 na čierno.

Foto
Mercedes v čiernej farbe / Mercedes content

Formula 1 je všeobecne angažovaná v boji proti nerovnosti a rasizmu veľmi výrazne. Chase Carey napríklad venoval milión dolárov za účelom zvýšenia šancí na kariéry v F1. 

Mercedes teraz odprezentoval úplne nové lakovanie. „Sľúbili sme zvyšovanie diverzity nášho tímu a nášho športu. Toto lakovanie je signálom nášho tímu v boji proti rasizmu a diskriminácii vo všetkých formách."

Takýto krok zo strany tímu pochopiteľne potešil predovšetkým Lewisa Hamiltona.

„Je to dôležité a cením si tento odkaz, ktorý reprezentuje dôležité zmeny týkajúce sa zabezpečenia rovnosti a rozmanitosti. Osobne som rasizmus zažil a zažila ho aj moja rodina a priatelia. Z hĺbky svojho srdca teda volám po zmene," uviedol Hamilton.

„Keď som hovoril s Totom Wolffom (šéf tímu, pozn. red.) o mojich nádejách zmeny, vravel som, že prvoradá je jednota tímu. Chcem sa mu i celej rade Mercedesu poďakovať za to, že ma vypočuli. Chceme byť príkladom aj mimo športu a týmto krokom vysielame silný signál. Dávame tým aj ostatným sebavedomie v rámci dialógu, ktorý by mal priniesť zmenu."

Podporné stanovisko adresoval aj ďalší pilot Mercedesu Valtteri Bottas.

„Formula 1 je celosvetovo definovaná cez  výkony a výsledky, no stále obsahuje aj množstvo bariér, ktoré nepochádzajú primárne z prostredia športu. Je dôležité vystupovať jednotne a ísť príkladom," uviedol Fín. „Rasizmus a diskriminácia nepatria do nášho športu a ani do našej spoločnosti. Som preto hrdý na tento postoj tímu."

Autor: PETER JESENSKÝ

Komentáre