Merlier triumfoval vo štvrtej etape, Kubiš na 24. priečke

SlovenskoŠport

Belgický cyklista Tim Merlier triumfoval vo štvrtej etape 67. ročníka Okolo Slovenska. Jazdec stajne Soudal Quick-Step sa presadil v záverečnom špurte 149 km km dlhej trasy so štartom v Prievidzi a cieľom v centre Nitry.         Na druhom mieste prišiel do cieľa Cees Bol (Astana - Qazaqstan) a tretí skončil jeho tímový kolega Luca Colnaghi. Na čele celkového poradia je naďalej Francúz Remi Cavagna zo Soudal Quick-Step.

Foto
Tim Merlier vyhral už druhú etapu Okolo Slovenska / KOŠICE ONLINE

Najlepším Slovákom bol opäť Lukáš Kubiš (Dukla Banská Bystrica), ktorý obsadil 24. miesto. "Bolo to naozaj veľmi rýchle. Posledný kilometer bola čistá rovina. Išli sme s vetrom, takže do poslednej zákruty na 200 m sme ´leteli´ šesťdesiatkou. Do tej zákruty som si nedokázal vytvoriť pozíciu, išiel som nejaký desiaty, pätnásty, takže som šprint vypustil, pretože som nechcel riskovať. Nemal som tam miesto, bolo zbytočné sa tam tlačiť," uviedol Kubiš po pretekoch v mixzóne.

V nedeľu je na programe záverečná 183,5 km dlhá etapa, ktorá povedie z Hlohovca do Púchova. "Predpokladám, že to bude opäť šprintérsky dojazd, ale je tam aj niekoľko kopcov. Verím, že to dotiahneme do úspešného konca," dodal 23-ročný jazdec tímu Dukla Banská Bystrica, ktorý vyzdvihol dominanciu Soudal Quick-Step: "Potvrdzujú, že sú najlepším tímom. V prvej etape to bol extrém, čo dokázali. Následne vyhrali ďalšie tri etapy. Uvidíme, či to dajú 5 z 5 alebo niekto prekvapí."

Po najťažšej etape Okolo Slovenska nasledovala pre jazdcov jednoduchšia previerka. Ani v nej však nechýbali kopce, keďže pelotón absolvoval tri horské prémie. Pelotón sa pustil do stúpania na prvej horskej prémii a na vrchole Bojnického kopca (2,2 km; 6%) získal tri body Mirco Maestri (EOLO-Kometa). Druhý bol držiteľ bodkovaného dresu Milan Vader (Jumbo-Visma) a bod si pripísal Kasper Asgreen (Soudal Quick-Step).

Viacero jazdcov sa usilovalo o únik. Šprintérsku prémiu v Bánovciach nad Bebravou vyhral Tomáš Kalojíros (RRK Group - Pierre Baguette - Benzinol). Získal 6 bodov a tri bonifikačné sekundy. Bez ohľadu na výsledky poslednej horskej prémie v Skýcove (3,7 km; 6,2%) bolo isté, že aj do záverečnej etapy si bodkovaný dres oblečie Milan Vader (Jumbo-Visma).

 Tak ako sa predpokladalo, jazdci absolvovali hromadný dojazd a v záverečnom špurte bol najrýchlejší Belgičan Merlier, ktorý si pripísal druhý triumf na podujatí. V celkovej klasifikácii sa na druhé miesto posunul majiteľ bodkovaného dresu Vader. V hlavnej skupine nechýbal ani úradujúci slovenský šampión Matúš Štoček (ATT Investments).

        výsledky 4. etapy (Prievidza - Nitra, 149 km)
        1. Tim Merlier (Belg./Soudal Quick-Step) 3:21:26 h, 2. Cees Bol (Hol./Astana Qazaqstan), 3. Luca Colnaghi (Tal./Green Project-Bardiani), 4. Mirco Maestri (Tal./EOLO-Kometa), 5. Daniel Skerl (Tal./Team Friuli ASD), 6. Colby Simmons (USA/Jumbo-Visma), 7. Iuri Leitao (Portug./Caja Rural-Seguros), 8. Stanislaw Aniolkowski (Poľ./Human Powered Health), 9. Patryk Stosz (Poľ./Voster ATS Team), 10. Dominik Neuman (ČR/Elkov-Kasper),... 24. Lukáš KUBIŠ (SR/Dukla Banská Bystrica), 37. Matúš ŠTOČEK (SR/ATT Investments) všetci rovnaký čas ako víťaz

        celkové poradie:
        1. Remi Cavagna (Fr./Soudal Quick-Step) 14:24:53 h, 2. Stefan Küng (Švajč./Groupama-FDJ) +2:16 min, 3. Milan Vader (Hol./Jumbo-Visma) +2:20, 4. Mulu Hailemichael (Etióp./Caja Rural-Seguros) +2:20, 5. Bart Lemmen (Hol./Human Powered Health) +2:29, 6. Kasper Asgreen (Dán./Soudal Quick-Step), 7. Urko Berrade (Šp./Equipo Kern Pharma) +3:15, 8. Koen Bouwman (Hol./Jumbo-Visma) +3:24, 9. Bruno Armirail (Fr./Groupama-FDJ) +3:27, 10. Jakub Otruba (ČR/ATT Investments) +3:37,..., 15. KUBIŠ +5:35, 20. ŠTOČEK 5:53

        bodovacia súťaž:
        1. Cavagna 44, 2. Merlier 40, 3. Küng 35,..., 16. KUBIŠ 12, 29. ŠTOČEK 4

        súťaž vrchárov:
        1. Vader 36, 2. Matej Zahalka (ČR/Elkov-Kasper) 20, 3. Andrea Pietrobon (Tal./EOLO-Kometa) 18

Zdroj: TASR 

Komentáre