Messi po rekordnom triumfe ďakoval novinárom i kolegom v klube

SvetŠport

Argentínsky futbalista Lionel Messi z FC Barcelona získal rekordný šiestykrát Zlatú loptu magazínu France Football. V 64. ročníku hlasovania odsunul na druhé miesto Holanďana Virgila van Dijka, tretí bol Portugalec Cristiano Ronaldo, ktorý figuruje v najlepšej trojke nepretržite od roku 2011.

Foto
Lionel Messi so Zlatou loptou / TASR

Tridsaťdvaročný Messi nadviazal na pondelňajšom galavečere v parížskom divadle Chatelet na triumfy z rokov 2009, 2010, 2011, 2012 a 2015 a osamostatnil sa na čele historického poradia od Ronalda. Od predchádzajúceho úspechu obsadil dvakrát druhé miesto za Portugalcom, vlani sa nezmestil do najlepšej trojice po prvý raz od roku 2006.

Obhajca prvenstva Luka Modrič z Chorvátska, ktorý prerušil dekádu víťazstiev Messiho alebo Ronalda, absentoval v tridsaťčlennej nominácii. Jej polovicu tvorili futbalisti z najvyššej anglickej súťaže vrátane Van Dijka, ktorý sa nestal prvým obrancom s touto trofejou za trinásť rokov. FC Liverpool mal v najlepšej desiatke štyroch hráčov.

Barcelonský útočník získal v tomto roku druhé prestížne ocenenie, v septembri vyhral anketu Hráč roka podľa Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Za najlepšieho hráča podľa Európskej futbalovej únie (UEFA) vyhlásili Van Dijka. "Ďakujem novinárom, ktorí za mňa hlasovali a chceli, aby som získal toto ocenenie. Obrovské ďakujem patrí aj kolegom v klube, tí sa výraznou mierou podieľali na tomto úspechu," povedal Messi po tom, ako si prevzal šiestu Zlatú loptu z rúk Modriča.

Holandský stopér Matthijs de Ligt, ktorý v lete prestúpil z Ajaxu Amsterdam do Juventusu Turín, získal cenu Raymonda Kopu pre najlepšieho futbalistu do 21 rokov. Prevzal si ju od Kyliana Mbappeho, francúzsky útočník sa vlani stal jej premiérovým držiteľom. Prvýkrát odovzdali cenu Leva Jašina pre najlepšieho brankára, vyslúžil si ju Brazílčan Alisson Becker z FC Liverpool. Medzi ženami triumfovala Američanka Megan Rapinoeová.

      Zlatá lopta magazínu France Football - najlepšia desiatka:
      1. Lionel Messi (Arg./FC Barcelona)
      2. Virgil van Dijk (Hol./FC Liverpool)
      3. Cristiano Ronaldo (Portug./Juventus Turín)
      4. Sadio Mane (Sen./FC Liverpool)
      5. Mohamed Salah (Eg./FC Liverpool)
      6. Kylian Mbappe (Fr./Paríž St. Germain
      7. Alisson Becker (Braz./FC Liverpool)
      8. Robert Lewandowski (Poľ./Bayern Mníchov)
      9. Bernardo Silva (Portug./Manchester City)
      10. Riyad Mahrez (Alž./Manchester City)

      Zlatá lopta žien: Megan Rapinoeová (USA/FC Reign)

      cena Leva Jašina (pre brankárov): Alisson Becker (Braz./FC Liverpool)

      cena Raymonda Kopu (pre hráčov do 21 rokov): Matthijs de Light (Hol./Juventus Turín)

      víťazi ankety od roku 2010:
      2010: Lionel Messi (Arg.)
      2011: Messi
      2012: Messi
      2013: Cristiano Ronaldo (Portug.)
      2014: Ronaldo
      2015: Messi
      2016: Ronaldo
      2017: Ronaldo
      2018: Luka Modrič (Chor.)
      2019: Messi

      profil Lionela Messiho (Arg.):
      dátum narodenia: 24. júna 1987 (32 rokov)
      výška: 170 cm
      pozícia: útočník
      číslo na drese: 10
      klubová kariéra: FC Barcelona (od 2001)
      reprezentácia 138 zápasov/70 gólov
      úspechy: 10x majster Španielska, 6x víťaz Copa del Rey, 8x víťaz španielskeho Superpohára, 4x víťaz Ligy majstrov, 3x víťaz Superpohára UEFA, 3x víťaz MS klubov, olympijský víťaz 2008, vicemajster sveta 2014, 6x najlepší hráč podľa FIFA, 6x držiteľ Zlatej lopty magazínu France Football, 6x najlepší strelec pôsobiaci v Európe, najlepší hráč MS 2014, 2x najlepší hráč podľa UEFA, FIFA Hráč roka 2009

Zdroj: TASR

Komentáre