Mestá a pamiatky na Slovensku zhasnú. Zapoja sa tým do Hodiny Zeme

VýchodSpravodajstvo

Medzi nimi nebude chýbať ani metropola východu či Šariša.

Celkovo 22 slovenských miest a obcí, 17 pamiatok, 40 organizácií a osem škôl na Slovensku sa v sobotu 24. marca zapoja do celosvetového projektu Hodina Zeme. A to jednoduchým spôsobom – na hodinu zhasnú svetlá. A to konkrétne od 20.30 do 21.30 hod. Spoločne tak upozornia na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelný smog.

Výnimkou nebudú ani Košice. Na hodinu zhasne dominanta mesta – Dóm sv. Alžbety, osvetlenie bude vypnuté aj v časti Alejovej ulice od kruhového objazdu po čerpaciu stanicu Shell, v časti ulice Gemerská a na ulici Pri prachárni. Informoval Magistrát mesta Košice.

Do projektu sa zapojí tiež Gymnázium sv. Edity Steinovej v Košiciach, Technická univerzita v Košiciach, Astronomický klub Košice, Centrum voľného času na Popradskej ulici či Tepelné hospodárstvo Košice.

Foto
Mestá,obce,školy a organizácie upozornia zhasnutím svetla na globálne otepľovanie, klimatické zmeny a svetelný smog (ilustračné foto) / TASR

Východ sa ponorí do tmy

Na jednu hodinu sa zhasne verejné osvetlenie aj v Prešove. „K vypnutiu vyše 9000 svietidiel verejného osvetlenia dôjde v spolupráci so spoločnosťou OSVO comp, a.s. Počas tejto hodiny sa v Prešove ušetrí 960 kilowatthodín, zároveň sa pritom o 365 kilogramov zníži aj produkcia CO2,“ informovala hovorkyňa mesta Prešov Veronika Kmetóny Gazdová.

Okrem verejného osvetlenia bude v tme aj Stredná priemyselná škola elektrotechnická v Prešove a Hvezdáreň a planetárium v Prešove.

K zníženiu negatívnych vplyvov na životné prostredie prispejú zhasnutím osvetlenia aj ďalšie mestá a obce na východe Slovenska. Konkrétne to budú Fintice (okr. Prešov), Lenartov (okr. Bardejov), Michalovce, Nižná Polianka (okr. Bardejov), Poprad, Spišská Sobota, Stráže pod Tatrami, Terňa (okr. Prešov). Do tmy sa na 60 minút ponorí už klasicky aj Spišský hrad.

Galéria k článku

Prvýkrát v Austrálii

Hodina Zeme je najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti. Zhasnutím svetiel každoročne prepája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 7000 mestách a obciach, taktiež prepája verejný aj súkromný sektor.

História projektu siaha až do roku 2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny Zeme zapojilo už okolo 50 miliónov ľudí v 370 mestách a obciach vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Slovensko sa prvýkrát oficiálne zapojilo do kampane v roku 2011.

Vlani sa do Hodiny Zeme zapojilo 187 krajín z celého sveta. Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili hlavnú myšlienku projektu boli aj Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, Eiffelova veža v Paríži, most Golden Gate v San Franciscu či Koloseum v Ríme.

 

Autorka: LEA HEILOVÁ

Komentáre