Mestá na východe pomáhajú seniorom aj v čase koronakrízy

VýchodKoronavírus

Okrem iného pre nich zabezpečujú nákup potravín či liekov.

Pomoc seniorom je nevyhnutná najmä v čase pandémie a uvedomuje si to aj vedenie samospráv na Zemplíne. Ako informovala hovorkyňa mesta Vranov nad Topľou Eva Fedorňáková, aj naďalej poskytujú opatrovateľské služby a prostredníctvom nich pomáhajú seniorom s nákupom potravín či s výberom liekov.

Humenné poskytuje 1700 dôchodcom príspevok na stravu. V čase pandémie dovážajú teplé obedy priamo do domácností. Dvanásť profesionálnych opatrovateliek zabezpečuje nákupy potravín a liekov, ale aj sprievod k lekárovi. Ako informovala Veronika Lattová z tlačového referátu v Humennom, priamo v domácnostiach pomáha 90 opatrovateľov. Slovenský Červený kríž (SČK) spolok Humenné zabezpečuje prepravu do zdravotníckeho zariadenia.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Michalovciach pomáha v domácnostiach seniorov približne 70 opatrovateliek. Do konca minulého roka zabezpečoval nákup potravín SČK pracovisko Michalovce. Podľa hovorkyne radnice Ivety Palečkovej od nového roka neobnovili túto službu pre minimálny záujem dôchodcov.

Naopak, Trebišov začiatkom roka to opäť zaviedol. Okrem nákupu potravín pomáha imobilným a opusteným seniorom aj s výberom liekov.

„Služba je určená tým, ktorí na to nemôžu využiť pomoc svojich najbližších. V prípade záujmu môžu seniori kontaktovať telefónne číslo 0917 596 326,“ povedala pre Rádio Košice hovorkyňa mesta Trebišov Martina Mištaničová s tým, že samospráva obnovila službu v dôsledku zhoršenej epidemiologickej situácie a neustáleho rastu počtu nakazených.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE 

 

Komentáre