Mesto Prešov zrekonštruovalo historický múr na Františkánskom námestí

PrešovSpravodajstvo

Projekt bol vyčíslený na vyše 36-tisíc eur.

Pred Kostolom sv. Jána v Prešove sa nachádza historický múr, ktorý bol už dlhodobo v zlom stave. Z tohto dôvodu sa mesto Prešov rozhodlo zrekonštruovať oplotenie na Františkánskom námestí. Vzhľadom na to, že oplotenie bolo vplyvom času, poveternostných podmienok či ďalších vonkajších faktorov veľmi poškodené, vyžadovalo si rekonštrukciu.

Ako informovala tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, bolo potrebné urobiť nielen povrchové úpravy, ale niektoré časti aj staticky zabezpečiť: „Vonkajšia povrchová úprava tvorená omietkou bola poškodená na mnohých miestach, a to nielen na múriku, ale aj na stĺpoch oplotenia. To bolo zapríčinené dlhodobým pôsobením zrážkovej vody, vetra, mrazu, slnečného žiarenia a ďalších poveternostných vplyvov.“

Foto
Zrekonštruované oplotenie na Františkánskom námestí / Mesto Prešov

Keďže na niektorých miestach boli trhliny rozsiahlejšie, múr sa rozobral a nanovo vymuroval do pôvodnej výšky. Súčasťou rekonštrukčných prác bolo aj odstránenie starých koreňov stromov, ktoré zasahovali do múra a zároveň sa osadila aj protikoreňová zábrana. Tiež sa opravilo, prípadne vymenilo zábradlie.

„Tam, kde bola pôvodná omietka poškodená, bolo murivo očistené a aplikovala sa nová omietka, pričom sa kládol dôraz na pôvodný tvar múrika a stĺpov so všetkými ich umeleckými charakteristikami. Na jednotlivých stĺpoch bolo nutné zrekonštruovať aj výzdobu, preto bola povrchová úprava zrealizovaná umelecko-remeselným spôsobom,“ uviedla Šitárová s tým, že rekonštrukcia bola vyčíslená na viac ako 36-tisíc eur, pričom ju financovalo mesto Prešov z vlastných zdrojov.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre