Metropola Šariša sa zapojí do projektu Hodina zeme

PrešovZaujímavosti

V meste bude na hodinu vypnutých približne štyristo svietidiel verejného osvetlenia.

Mesto Prešov sa dnes (30.3.) zapojí do projektu Hodina zeme, ale len symbolicky, a to z dôvodu prezidentských volieb.  Viaceré svetové metropoly budú v čase od 20.30 do 21.30 hod. zhasínať osvetlenie. K týmto mestám sa pripojí aj Prešov, aby sa tak stal súčasťou kampane, ktorej cieľom je upozorniť na viaceré negatívne vplyvy na životné prostredie.

Foto
Hodina Zeme začne dnes o 20.30 hod. / Mesto Prešov

„V meste Prešov v tom čase bude vypnuté verejné osvetlenie symbolicky na Hlavnej ulici a krátkych úsekoch priľahlých ulíc tak, aby to nenarušilo druhé kolo prezidentských volieb. Spolu s Hlavnou ulicou zhasne iluminácia radnice mestského úradu, Konkatedrály svätého Mikuláša či osvetlenie Katedrálneho chrámu svätého Jána Krstiteľa,“ informoval tlačový referent Mestského úradu v Prešove Milan Grejták s tým, že v meste bude na hodinu vypnutých približne štyristo svietidiel verejného osvetlenia z ich celkového počtu 9374: „Za 60 minút symbolického vypnutia osvetlenia centra mesta sa ušetrí približne 50 kilowatthodín elektrickej energie a 19 kilogramov oxidu uhličitého. Ak by sa vypli na jednu hodinu všetky svietidlá verejného osvetlenia, ušetrilo by sa 960 kilowatthodín elektrickej energie a vyprodukovalo by sa o 365 kilogramov CO2 menej.“

Verejnosť bude môcť prostredníctvom ďalekohľadov pozorovať, ako sa zníženie svetelného smogu prejaví na oblohe. Záujemcom bude v čase od 20.00 do 21.30 hod. k dispozícii aj prešovská hvezdáreň a planetárium.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre