Metropolu Šariša ovládne rómska kultúra

PrešovKultúra

Organizátori chcú podporiť činnosť mimovládnych organizácií, komunitných centier či základných škôl.

Prešovčania, ale aj návštevníci mesta budú môcť dnes (10.8.) spoznať rómsku kultúru v podaní umelcov, ktorí reprezentujú túto komunitu. Na Hlavnej ulici sa uskutoční siedmy ročník Rómskeho festivalu. Je to jeden z najväčších a najvýznamnejších rómskych festivalov na Slovensku. Jeho súčasťou sú temperamentné tanečné a spevácke vystúpenia.

Ako uviedla tlačová referentka Mestského úradu v Prešove Lenka Šitárová, Rómsky festival je miestom na prezentáciu nielen profesionálnych umelcov, ale aj amatérskych spevákov či tanečníkov z komunitných centier. Organizátori podujatia chcú takýmto spôsobom podporiť činnosť mimovládnych organizácií, komunitných centier či základných škôl, ktoré vedú žiakov z rómskych komunít k umeniu.

Foto
Ilustračná fotografia / facebook.com/msupresov

„Prešovský rómsky festival si dáva za cieľ zlepšovať vzájomné vzťahy medzi rómskou minoritou a majoritou v Prešove," uviedol organizátor Rómskeho festivalu Roman Eštočák. Návštevníci podujatia sa môžu tešiť na pestrý program, ktorý začne o 12.00 hod. Na Hlavnej ulici vystúpia detské umelecké amatérske zoskupenia z komunitných centier z Veľkého Šariša, Hanušoviec nad Topľou, Sabinova, ale aj z Očovej, Roštára a Trnavy.

Neskôr sa predstavia profesionálne zoskupenia ako Romane Čhavore Jilestar z Trnavy, Sameul Bandy z Prešova, Gipsy Saxofón Band z Hrabušíc, speváčka Anička Oláhová z Lovinobane, Gipsy Janka z Detvy, ale aj zahraniční hostia - skupiny Romane Chave a Imperio z Českej republiky.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre