Mexiko plánuje proti koronavírusu zaočkovať takmer všetkých obyvateľov

SvetKoronavírus

Prednosť budú mať zdravotní pracovníci a rizikové skupiny.

Vďaka potenciálnej vakcíne od iniciatívy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a zmluve s troma zahraničnými farmaceutickými spoločnosťami AstraZeneca, Pfizer a CanSinoBio by Mexiko mohlo do konca roka 2021 zaočkovať 166 miliónov obyvateľov. Tamojšia vláda s niekoľkými farmaceutickými spoločnosťami uzavrela zmluvu vo výške 1,66 miliardy dolárov. Do konca budúceho roka by mohlo byť zaočkovaných 90 percent obyvateľov.

Mexiko, ktoré má 128 miliónov občanov, doposiaľ eviduje takmer 84-tisíc úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19, čím sa stalo štvrtou krajinou s najvyšším počtom obetí koronavírusu na svete.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Prezident Andrés Manuel López Obrador vyhlásil, že vakcína by bola prístupná pre všetkých obyvateľov zadarmo. Program by mal odštartovať v decembri po tom, čo krajina dostane prvé dávky vakcíny od americkej spoločnosti Pfizer a čínskej spoločnosti CanSinoBio.

Tamojší minister financií Arturo Herrera Gutiérrez uviedol, že program by mal trvať jeden rok, pričom prednosť v očkovaní budú mať zdravotní pracovníci a rizikové skupiny obyvateľov. Mexiko je súčasťou iniciatívy COVAX, ktorú podporuje WHO. Cieľom programu je, aby bohatšie krajiny pristúpili k nákupu potenciálnych vakcín a pomohli tak financovať ich distribúciu v chudobnejších štátoch.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre