Michalovčania prišli o takmer pol milióna eur, no nemajú ani parkovací dom

VýchodSpravodajstvo

Prokurátor vydá uznesenie o začatí trestného stíhania v prípade porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Kauza odmeny pre advokátsku kanceláriu Radomíra Bžána, ktorá zastupovala mesto Michalovce v súdnom spore s MediParkom Košice, sa znovu otvorila, čo pre Rádio Košice potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan:

„Môžeme potvrdiť, že Generálna prokuratúra Slovenskej republiky uložila podriadenému prokurátorovi pokyn, aby zabezpečil opätovné vydanie uznesenia o začatí trestného stíhania v prípade porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.“

Súdny spor mesta so spomenutou spoločnosťou sa týkal výstavby parkovacieho domu, ktorý mala firma postaviť na mestskom parkovisku medzi Daňovým a Okresným úradom v Michalovciach. Poslancovi Košického samosprávneho kraja a mesta Milanovi Kaplanovi sa však financovanie advokáta nepozdávalo, preto podal vo veci trestné oznámenie a podnet na Úrad pre verejné obstarávanie:

„Výber tohto právneho zastúpenia však prebehol bez mestského zastupiteľstva a najmä bez verejného obstarávania, teda o celej veci rozhodol výlučne primátor mesta Viliam Zahorčák. Celková výška vyplatených právnych služieb sa vyšplhala na 480-tisíc eur, pričom spomínaný súd iba odporučil obom stranám sa obrátiť na súd štátny.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Prípad vyšetrovalo Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Michalovciach i Okresná a Krajská prokuratúra v Košiciach. V roku 2018 však trestné stíhanie zastavili. Kaplan sa vo veci obrátil aj na Generálnu prokuratúru, tá sa však vyjadrila až po výmene vedenia.

„Mesto zatiaľ nedisponuje oficiálnou informáciou o skutočnostiach, ktoré popisujete, preto sa nemôžeme k tomu vyjadriť. Čo sa týka postupu pri výbere advokátskej kancelárie, mesto postupovalo v súlade s platnou legislatívou,“ reagovalo vo svojom stanovisku mesto Michalovce.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre