Mier v Európe nie je samozrejmosťou, upozorňuje seminár s Holandským veľvyslanectvom na UPJŠ

KošiceSpravodajstvo

Počas diskusie sa dotkli aj témy Brexitu a hrozieb, ktorým Európska únia čelí.

Pri príležitosti výročia 25 rokov vzťahov medzi Slovenskou republikou a Holandským kráľovstvom usporiadalo dnes Holandské veľvyslanectvo seminár na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika, v ktorom so študentmi diskutovali o dôležitosti Európskej únie (EÚ) pre Slovensko. V úvode sa k študentom prihovoril aj holandský veľvyslanec Henk Cor van der Kwast. Holandsko je jedným zo štátov, ktoré pri vstupe Slovenska do Európskej únie zohrali dôležitú úlohu.

„Holandsko používam ako príklad krajiny, ktorá Slovensku pri vstupe do EÚ pomohla praktickým spôsobom. Minimálne dvaja ľudia prispeli veľmi konkrétnym spôsobom. Jedným bol Hans van den Broek, čo bol komisár zodpovedný za zahraničné vzťahy. Ďalší človek, ktorý dlhodobo pracoval na slovenskom prípade, bol Jan Marinus Wiersma, ktorý mal na starosti celú zložku Slovenska. On bol spravodajca pre Slovensko počas vstupu do EÚ,“ povedal Vladimír Bilčík riaditeľ EÚ programu v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.

Foto

Počas diskusie sa dotkli aj témy Brexitu a hrozieb, ktorým Európska únia čelí. Profesor histórie na Univerzite Utrecht, Duco Hellema upozorňuje, že mier nikdy v Európe netrval dlho a tento stav by sme si mali vážiť. „Príklad situácie na Ukrajine ukazuje, že násilie je blízko. Samozrejme, v rámci Európskej únie máme relatívny mier a je nepravdepodobné, že by sme v blízkej dobe čelili vojne. Nechcem byť pesimistom, ale určite si pripúšťame aj možnosť, že by sa Európska únia rozpadla. Únia čelí rôznym problémom na úrovni financií a migrácie. Konflikty v okolí Európskej únie nás môžu ohroziť a zároveň nám ukazujú, že situácia sa môže zhoršiť.“ Cieľom seminára je podľa organizátorov diskutovať o EÚ s mladou generáciou a aj týmto spôsobom zabrániť šíreniu poloprávd o politike.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre