Miestna daň za ubytovanie v Prešove sa dočasne zvýši

PrešovSpravodajstvo

Súvisí to s futbalovým šampionátom.

Prešovskí mestskí poslanci na uplynulom zasadnutí rokovali aj o návrhu všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým sa mení VZN o miestnych daniach. Jeho súčasťou bolo zvýšenie sadzby dane za ubytovanie na päť eur na osobu a noc v súvislosti s prípravou a organizáciou majstrovstiev Európy vo futbale hráčov do 21 rokov. Jedným z hostiteľských miest bude v júni aj metropola Šariša.

Vedúci odboru financií Radko Lapoš pripomenul, že v zmysle platnej legislatívy nie je možné určiť sadzbu dane na určité časové obdobie:

„Navrhujeme zvýšiť sadzbu za daň z ubytovania na osobu a noc so začiatkom od 1. júna 2025 s tým, že následne na ďalšom mestskom zastupiteľstve budeme navrhovať ďalší návrh, ktorým túto sadzbu znížime s účinnosťou od 1. júla 2025. To znamená, že táto sadzba je len na obdobie počas majstrovstiev Európy, počas mesiaca jún 2025.“

Samospráva tvrdí, že Prešov sa môže vďaka šampionátu zviditeľniť a podporiť rozvoj cestovného ruchu a infraštruktúry. Toto športové podujatie svetového formátu však prinesie aj zvýšené nároky na výdavky mesta najmä na zabezpečenie čistoty a bezpečnosti. Poslanec Richard Dubovický zdôraznil, že ide o zvýšenie dane pre turistov, ktorí budú ubytovaní v Prešove počas júnového šampionátu. Časť peňazí by sa mohla podľa poslanca Rudolfa Voita investovať do statickej dopravy:

„Počas majstrovstiev sveta bude určite nevyhnutné zabezpečiť možno parkovacie miesta aj zo súkromných zdrojov, napríklad pri mestskej hale, kde máme, myslím, že asi najväčšie parkovisko v Prešove. Tam by sa mohla časť prostriedkov, ktoré vzniknú práve zvýšením dane za pobyt, použiť napríklad na krátkodobý nájom týchto parkovacích miest, kde by vznikla, samozrejme, aj krátkodobá doprava. Neviem, kto bude zabezpečovať celkovo riadenie parkovísk, ale možno by sa mohla do toho zapojiť aj mestská polícia, aby koordinovala potom súčinnosť všetkých návštevníkov majstrovstiev Európy.“

Foto
Miestna daň za ubytovanie v Prešove sa dočasne zvýši (Ilustračná fotografia) / KOŠICE ONLINE

Primátor František Oľha reagoval, že počas koordinačných stretnutí, ktorých sa zúčastňuje aj mestská polícia, identifikovali parkoviská. Situáciu však komplikuje havarijný stav Mosta Jána Pavla II. Z tohto dôvodu bude záchytné parkovisko pri mestskej hale prístupné len z druhej strany. Radnica tam podľa Oľhu zabezpečí príslušníkov polície:

„Dôležité je, že nás upozorňovali usporiadatelia, aj zo Slovenského futbalového zväzu, aj z Únie európskych futbalových zväzov, že parkoviská majú byť spoplatnené a nemáme sa báť vyberať poplatky od turistov, ktorí prídu. Radšej si zaplatia kvalitné parkovanie a verejnú dopravu na miesto ako chaos v meste a nebudú vedieť, čo majú robiť. Pripravujeme mapy a komplet všetky informácie.“

V Prešove sa v tejto súvislosti plánuje kompletná rekonštrukcia centra mesta a okolitých ulíc. Viacerí členovia pléna vrátane Lukáša Anderka poukázali na to, že návrh je diskriminačný vo vzťahu k návštevníkom metropoly Šariša:

„Za mňa je toto VZN veľmi neetické. Ja si myslím, že právne je v poriadku, aj keď by som povedal, že možno tak trošku obchádzame zákon, ale za mňa tá etika nepustí. To je také typické slovenské. Namiesto toho, aby sme sa radovali, že prídu tu turisti a konečne tu bude možno, pravdepodobne a verím tomu ja sám osobne, plné mesto, tak my im ešte dáme, aby zaplatili viac.“

Poslanec Ľuboš Micheľ uviedol, že takéto podujatia prinášajú zvýšenie daní, cien aj poplatkov. Vzhľadom na to, že mesto má náklady aj na posilnenie spojov verejnej dopravy či mestskej polície, Richard Dubovický považuje daň voči turistom za férovú. Plénum napokon schválilo dočasné zvýšenie miestnej dane za ubytovanie.

Komentáre