Mikuláš, Santa Claus či Dedo Mráz? Kto nosí sladkosti do vašej domácnosti?

SlovenskoZaujímavosti

Počas socializmu Ježiška a Mikuláša nahradil Dedo Mráz.

Dnes (6.12.) sme sa prebudili do výnimočného dňa. Nielen deti, ale aj starší si v čižme našli sladkosti, ovocie či malé darčeky. Na tých neposlušnejších mohlo čakať aj uhlie, zemiaky alebo čokoládová figúrka čerta. Odkiaľ však pochádza táto tradícia?

Vo viacerých krajinách vrátane Slovenska nosí sladkosti svätý Mikuláš, ktorý bol reálnym človekom. Mikuláš sa narodil okolo roku 270 a pochádzal z mesta Patara. Neskôr sa stal biskupom. „Svätý Mikuláš bol predovšetkým dobrý človek. Bol arcibiskup mesta Myry. Pochádzal z bohatej rodiny a mal naozaj veľmi dobré srdce, otvorené pre potreby ľudí, predovšetkým chudobných a trpiacich,“ uviedol hovorca košickej eparchie gréckokatolíckej cirkvi Michal Hospodár, ktorý zároveň vysvetlil, ako sa Mikuláš stal biskupom: „Bol vyvolený preto, lebo prvý vstúpil do chrámu mesta Myra a biskupi sa uzhodli v predvečer, že kto prvý vstúpi do chrámu, ten bude ich biskupom po smrti predošlého biskupa. Tak sa stal teda nechtiac, neusiloval sa o túto hodnosť arcibiskupa, lebo to bolo metropolitné sídlo toho kraja.“

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Mikuláš sa zúčastnil aj na Nicejskom koncile v roku 325 a bol skutočným bojovníkom za svoju vieru. Hovorí sa, že udrel do tváre kňaza Aria, podľa ktorého sa Kristus vo svojej prirodzenosti odlišuje od Boha Otca je mu aj podriadený, čo sa označuje za ariánsky blud. O zachované pozostatky svätého Mikuláša bol vždy veľký záujem. Začiatkom druhého tisícročia sa ich zmocnili námorníci z Bari a odniesli ich k sebe na juh Talianska, kde postavili Baziliku svätého Mikuláša. „Každý rok pri príležitosti jeho sviatku, čo je zaujímavosť, odteká tam zvláštna tekutina, niekoľko litrov, ktorú zbierajú a potom rozdávajú po týchto mestách, kde je zvýšená úcta alebo žiadajú tieto relikvie svätého Mikuláša. Nejde priamo o pozostatok jeho telesnej schránky, ale o zvláštnu tekutinu, ktorá sa odčerpá pri jeho sviatku a znova je tam na budúci rok,“ doplnil Hospodár.

Jednou z najznámejších legiend o Mikulášovi je tá, že z veľkej chudoby vyslobodil tri dievčatá, ktoré nemali veno na to, aby sa mohli vydať: „Mikuláš sa o tom dozvedel a v noci cez okno hodil trikrát po sebe mešec peňazí, aby sa mohli dievčatá vydať. Otec ho vypátral, ale Mikuláš mu zakázal, aby o tomto jeho skutku hovoril. Chcel ostať v tajnosti, ale aj dobro sa šíri, a preto sa táto udalosť zapamätala,“ skonštatoval Hospodár. Mikuláš by mal byť pochovaný v talianskom meste Bari. Na jeho počesť sa tam v máji konajú trojdňové slávnosti. Relikvia s touto tekutinou sa nachádza aj v Ruskom Hrabovci či v Ľutine.

Známy biskup je patrónom detí. Uctievajú si ho nielen východné krajiny, ale aj vo Francúzsku, Nemecku, Švajčiarsku, Luxembursku, Belgicku, Holandsku či Rakúsku. Vo viacerých krajinách je Mikuláš aj tým, ktorý nosí darčeky na Vianoce. Na Slovensku je to Ježiško, vo Francúzsku Otec Vianoc a v Taliansku Babo Natale. Deti v Belgicku a Holandsku zvyknú vyložiť svoje topánky pred komín, ale musia do nich dať mrkvu alebo trávu pre Sinterklaasovho koňa. Na druhý deň si v nich nájdu rôzne prekvapenia. Mikulášovi v týchto krajinách pomáha aj kominár Čierny Peter, ktorý podľa mýtov zbalí zlé deti do vreca a odnesie ich do Španielka, kde býva Sinterklaas.

Deti v Nemecku v predvečer sviatku svätého Mikuláša vyložia topánky pred dvere, pričom ráno ich nájdu naplnené sladkosťami. Dobré deti v Slovinsku a Chrovátsku chodí navštevovať Sveti Nikola. Ku tým neposlušným prichádza Krampus, ktorý nosí palicu pre rodičov.

Santa Claus je legendárnou postavou, ktorá nosí darčeky všetkým dobrým deťom, predovšetkým v USA a v Kanade. Santa má základ v legende o svätom Mikulášovi. Výzor biskupa bol nahradený veselým starým mužom s bielou bradou v červenom kostýme. Santa žije na severe a deti navštevuje na saniach s letiacimi sobmi. Do konkrétneho domu sa dostáva komínom.

V Rusku a okolitých krajinách nosí darčeky Dedo Mráz. Táto postava je zosobneným legendy o tom, že Dedo Mráz predstavuje obdobie zimy, pričom jeho bratom je boh Vetra. Mnohí si ho predstavujú ako starca jazdiaceho na saniach, ktoré ťahajú biele kone. Neskôr sa charakter Deda Mráza zmenil na toho, kto nosí darčeky. Sovietsky zväz sa rozšírením tejto legendy snažil nahradiť Ježiška.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre