Radnica si od opatrenia sľubuje zníženie pasívneho fajčenia a zlepšenie kvality ovzdušia.
V severotalianskom Miláne od 1. januára sprísnili zákaz pre fajčenie na verejných priestranstvách. Podľa radnice sa tým ľudia vrátane detí ochránia pred pasívnym fajčením na verejných miestach a zlepší sa aj kvalita ovzdušia v meste.
Za porušenie nového zákazu hrozí pokuta od 40 do 240 eur a nevzťahuje sa na elektronické cigarety. Platí pre všetky verejné priestranstvá vrátane ulíc s výnimkou izolovaných miest, kde je možné dodržať vzdialenosť najmenej 10 metrov od ostatných osôb.
„Nový zákaz je podľa mňa prehnaný. Súhlasím, že nebudem fajčiť v uzavretých priestoroch, nebudem fajčiť v blízkosti starších osôb alebo detí, ale zákaz fajčenia vonku do istej miery obmedzuje slobodu človeka,“ povedal miestny inštalatér Morgan Ishak ešte pred zákazom.
Majiteľ obchodu s tabakom v Miláne Emanuele Marinoni a viceprezident Talianskej federácie tabakistov očakáva pokles tržieb o 20 až 30 percent.
„Je zrejmé, že spotreba cigariet musí nevyhnutne klesať,“ povedal.
Zákaz fajčenia sa začal v Miláne sprísňovať vyhláškou o kvalite ovzdušia z roku 2020. Od roku 2021 je zakázané fajčiť v parkoch, na ihriskách, autobusových zastávkach a športoviskách. V roku 2023 podľa Národného štatistického úradu fajčilo asi 19 percent Talianov, priemer v Európskej únii bol 24 percent. Za európskym priemerom (okolo 10 eur) sa priemerná cena škatuľky cigariet v Taliansku pohybuje okolo okolo šiestich eur.
V Európskej únii už nefajčiarsku legislatívu zaviedlo 17 krajín, najprísnejšia je v Írsku, Grécku, Bulharsku, Malte, Španielsku a Maďarsku. V Európe je najmenej fajčiarov vo Švédsku (asi 8 percent populácie), najhoršie je na tom Bulharsko, kde fajčí 37 percent.
Fajčenie ročne spôsobuje 93-tisíc úmrtí, uviedlo talianske ministerstvo zdravotníctva. V prípade rakoviny pľúc je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zodpovedné až za zhruba 85 percent všetkých prípadov.
Zdroj: TASR