Mimoriadna situácia ovplyvnila aj sezónu v jaskyniach

VýchodKoronavírus

Návštevníci musia dodržiavať viaceré opatrenia.

Na Slovensku máme viac ako 2400 jaskýň, ale iba veľmi málo z nich je preskúmaných a prístupných verejnosti. Mnohé sú stále skryté a do niektorých môžu vstúpiť iba skúsení jaskyniari. Kvôli pandémii koronavírusu boli všetky jaskyne niekoľko mesiacov uzavreté. Rozbeh sezóny sa tak značne spomalil.

„Neskoro sa otváralo. Sezónu sme začali od 16. júna. Rúška musíte mať. Vstupy sú také, že 15 ľudí naraz pustíme, keď ich je viac, tak ich rozdelíme. Naša jaskyňa je známa krásnymi výzdobami, čiže brčká, ktoré dosahujú až tri metre. Podobajú sa na slamky. Sú tu aj iné výzdoby, napríklad náteky, priehlbiny. Prehliadka trvá približne tridsať minút,“ povedala sprievodkyňa Gombaseckej jaskyne v Národnom parku Slovenský kras Eva Lőrinczová‎.

Foto
Gombasecká jaskyňa / NP Slovenský kras

Domica

Najdlhšou jaskyňou Národného parku Slovenský kras je jaskyňa Domica, ktorá je známa aj vzácnymi archeologickými nálezmi, bohatým výskytom sintrových štítov a bubnov či množstvom netopierov. Ako uviedol správca jaskyne Domica Ottó Lörincz, vo všetkých  jaskyniach sa musia dodržiavať opatrenia nariadené Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky:

„Máme pri vstupoch rozmiestnené dezinfekčné prostriedky. Vyžadujeme od ľudí rúška, dvojmetrovú vzdialenosť a, samozrejme, skupina je tiež limitovaná. Otvorení sme v štandardných časoch ako pred pandémiou. Značne sme zaregistrovali nižšiu návštevnosť, už len z toho dôvodu, že jún je taký „detský“ mesiac, keď v prevažnej miere návštevníkov tvoria detské zájazdy. Vďaka tej nešťastnej pandémii detské zájazdy sa vôbec nekonali.“

Foto
Domica / TASR

Ochtinská aragonitová jaskyňa

V Slovenskom Rudohorí, západne od Rožňavy leží aj Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktorá je známa aj výskytom troch generácií aragonitu. Okrem hygienických obmedzení pandémia ovplyvnila aj samotný výklad sprievodcov.

„Doteraz sme slovenský výklad odovzdávali ústne, čiže naši sprievodcovia sprevádzali návštevníkov, čím hovorili sprievodné slovo ústne. Teraz je to cez mp3, čiže je to do éteru, aby to nebolo pre nich veľmi namáhavé, keď máme osem vstupov, na ústach má rúško, tak ťažšie sa mu aj rozpráva,“ vysvetlila sprievodkyňa Ochtinskej aragonitovej jaskyne Iveta Németová.

Medzi jaskyne Národného parku Slovenský kras patrí aj Jasovská jaskyňa známa výskytom bohatej kalcitovej výplne a pozoruhodnými skalnými tvarmi. V jaskyniach sa zdržíte približne 30 minút a počas letného obdobia sú jaskyne v Správe slovenských jaskýň otvorené od utorka do nedele, v čase od 9.00 do 16.00 hod.

Foto
Ochtinská aragonitová jaskyňa / TASR

Zlá Diera

Niektoré jaskyne na Slovensku nespravuje Správa slovenských jaskýň. Medzi ne patrí aj jediná sprístupnená jaskyňa na území prešovského okresu Jaskyňa Zlá Diera. Aj keď je do mnohých jaskýň zavedené svetlo, Zlá diera nie je elektricky osvetlená, čo potvrdil aj jej prevádzkovateľ Rudolf Košč:

„Každý návštevník, aj deti dostávajú prilby a na prilbách majú svetielka, čelovky. Samozrejme, ide s nimi sprievodca, ktorý im rozpráva o jaskyni. Trošku si zalezú aj mimo nejakých schodíšť. V jaskyni môžu vidieť archeologické nálezy, keramiku a nálezy kostí rôznych zvierat. Vstup sa našije presne na tú skupinu ľudí. Vieme zodpovedať aj otázky, prípadne ľudia sa môžu pýtať v jaskyni a podobne, takže je to taká kontaktná jaskyňa.“ V mesiacoch máj, jún, júl a august je jaskyňa otvorená denne od 9.00 hod. do 19.00 hod.

Foto
Zlá Diera / TASR

V inej správe je aj Krásnohorská jaskyňa, v ktorej sa nachádza aj jeden z najväčších kvapľov sveta. Návšteva jaskyne trvá približne dve a pol hodiny a v aktuálnom obmedzenom režime organizuje iba dva vstupy denne. Z dôvodu pretrvávajúceho šírenia koronavírusu môžu momentálne do jaskyne vstúpiť iba návštevníci zo Slovenska, ktorí nejavia žiadne príznaky respiračného ochorenia.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre