Mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou sa pravdepodobne zruší

SlovenskoKoronavírus

Pomohlo by to pri vyhosťovaní migrantov z iných krajín ako Sýrie.

Premiér Ľudovít Ódor po rokovaní Ústredného krízového štábu vyhlásil, že vláda by mohla v stredu (13.9.) zrušiť mimoriadnu situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19, a to s účinnosťou od piatka (15.9.). Zároveň by to pomohlo pri vyhosťovaní migrantov z iných krajín ako Sýrie, kde je stále vojna. Zrušenie mimoriadnej situácie pred predložením na vládu musí odobriť prezidentka Zuzana Čaputová.

„Ak bude zrušená, môžeme administratívne vyhosťovať nelegálnych migrantov, u ktorých nie je zákonná prekážka ako napríklad to, že prichádzajú zo Sýrie, kde je stále vojna. Týka sa to niekoľkých desiatok ľudí,“ povedal Ódor, ktorý pripomenul, že doposiaľ nemohli vyhostiť nelegálnych migrantov kvôli platnej mimoriadnej situácii v súvislosti s pandémiou.

Foto
Na Úrade vlády dnes rokoval Ústredný krízový štáb  / TASR

Toto nariadenie sa týka najmä ministerstva sociálnych vecí a zdravotníctva. V sociálnej oblasti to boli opatrenia pre ťažko zdravotne postihnutých či príspevky pre určité skupiny, ktoré bolo potrebné preniesť na iné právne úpravy. V rezorte zdravotníctva to ovplyvnilo distribúciu liekov, zdravotníckeho materiálu či napĺňanie rezerv niektorých zariadení.

Ódor zdôraznil, že opatrenia, ktoré sú určené na pomoc občanom, sa nerušia:

„Zrušením tohto mimoriadneho stavu nikto o nič nepríde.“

Vláda 12. marca 2020 vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19. Na Slovensku v súčasnosti platí aj mimoriadna situácia pre hromadný prílev cudzincov kvôli vojne na Ukrajine.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre