Mládež nie je skazená, nemôžeme ich odsúdiť na základe jednej bitky dievčat, tvrdí psychologička

KošiceSpravodajstvo

Dôvodom pre vznik videa mohla byť podľa psychologičky túžba zviditeľniť sa.

Počas prvého januárového víkendu obletelo internet video, na ktorom sa dve košické dievčatá surovo bili za hlasnej podpory svojich rovesníkov. Video začalo svoju cestu na Instagrame, kde ho zdieľali účastníci zápasu, no po chvíli bolo vďaka internetu všade. O video sa ale čoskoro začala zaujímať polícia.

Hneď po tom, ako prípad začala riešiť polícia, video z internetu odstránili. Kým bolo video na internete, vyslúžilo si množstvo pohoršených reakcií, hlavne zo strany rodičov. Medzitým sa ozývali aj hlasy adolescentov, podľa ktorých sa okolo toho robí len zbytočný rozruch a je to normálne. Podľa psychologičky Jany Tverďákovej to ale určite normálne nie je. „Na videu sú prekročené hranice, ktoré by sa prekračovať, samozrejme, nemali. Ide o poruchové správanie, ak by trvalo dlhšie alebo sa objavovalo častejšie, označili by sme ho ako poruchu správania,“ povedala psychologička Tverďáková.

Mnohí sa pod videom pýtali, ako je vôbec možné, že sa takýto súboj vôbec stal. Psychologička sa opiera o vzory mladistvých. Nie tak dávno sa v boxerskom ringu ocitol aj známy raper Rytmus. Čo mohlo byť motiváciou dvoch mladých dievčat, aby si takto riešili konflikt medzi sebou? Podľa psychologičky existuje viacero alternatív. „Pri poruche správania môžu byť na vine biologické faktory, ale obrovskú úlohu zohráva práve rodina. Interakcia a vzory správania, ktoré sú v rodine, sa pretavujú do života mladého človeka, bez ohľadu na to, či si to pripúšťa,“ vysvetľuje Tverďáková.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Súboj sledovalo množstvo ich rovesníkov, no nikto nevyzeral, že by chcel bitku prekaziť, práve naopak. „V psychológii hovoríme o fenoméne prizerajúceho sa. Keď sa zhromaždí určitá skupina ľudí a sú svedkom násilia, zodpovednosť sa rozkladá na ostatných. Keď je takýmto podmienkam vystavený jedinec sám, je omnoho väčšia šanca, že zasiahne,“ dodala Tverďáková. Tento jav už bol mnohokrát skúmaný aj na dospelých jedincoch a dokázalo sa, že väčšina z nás sa rada nechá uniesť davom.

Dôvodom pre vznik videa mohla byť podľa psychologičky túžba zviditeľniť sa. Dievčatá si museli byť vedomé toho, že telefóny namierené na nich zaistia, aby bol ich súboj zvečnený navždy. „Črtá sa tu úvaha, či toto bola ich hlavná motivácia. Je to dosť možné, pretože si museli byť vedomé toho, že sa súboj bude ďalej šíriť. Je to niečo nové, nezvyčajné, keďže dievčatá si nezvyknú vybavovať účty takýmto spôsobom,“ polemizuje psychologička.

Sociálne siete v tomto prípade zohrali kľúčovú rolu a neraz počujeme rodičov, ako tvrdia, že za všetkým zlým na dnešnej generácii môže internet. Podľa psychologičky by sa mali rodičia snažiť pochopiť, čo deti na internete robia: „Sociálne siete ponúkajú priestor na vytvorenie falošnej identity, ak niekto nie je spokojný s tým, ako vyzerá jeho život v realite, na internete to vie anonymne prikrášliť. Takto sa dokáže mladý človek dostať k množstvu pozornosti. Adolescent potrebuje cítiť, že je samostný a že má nejaké súkromie, to sa dá na internete vybudovať ľahko.“

Podľa psychologičky by mali nájsť deti a rodičia kompromis. Ponúkajú sa rôzne alternatívy, no rodič by mal mať aspoň čiastočný prehľad o tom, čo jeho deti robia na sociálnych sieťach. Nezáujem zo strany rodičov môžu deti pochopiť ako celkový nezáujem o ich život. A ak sa o deti nezaujímajú rodičia, nájdu si deti pozornosť nejak inak, čoho dôkazom je aj video bitky, ktoré spôsobilo rozruch.

 

Autor: MARTIN MAJDÁK

Komentáre