Mladí autori si v Košiciach zmerajú svoje sily v súťaži Ars Šafarikiana

KošiceSpravodajstvo

Organizátori si pre účastníkov pripravili zaujímavý program.

V metropole východu sa tento týždeň uskutoční šiesty ročník celoslovenskej súťaže v autorskej tvorbe vysokoškolákov s názvom Ars Šafarikiana 2019. Svoje sily si zmerajú študenti univerzít z celého Slovenska. „Na týždni tvorivého písania a ďalších aktivít spojených s tvorivosťou sa tento rok zúčastní deväť študentov z rôznych slovenských vysokých škôl vrátane domácej univerzity,“ uviedla vedúca organizačného tímu Markéta Andričíková.

Foto
Ars Šafarikiana 2019 / facebook.com/Ars-Šafarikiana

Záujemcovia poslali organizátorom svoje autorské básnické, prozaické a publicistické texty. „Podujatie vychádza z overených základov zameraných na literatúru a činnosti spojené s literárnou tvorbou ako besedy s autormi, tvorivé dielne alebo rozbory tvorby účastníkov, ale prináša aj nové prístupy k tvorbe a tvorivej činnosti. Renomovaní básnici a prozaici budú na Ars Šafarikiane prítomní nielen ako hostia besied, ale aj ako súčasť tvorivých dielní. Takúto interaktívnu dielňu budeme mať hneď v prvý deň, a to s prozaičkou a výtvarníčkou Monikou Kompaníkovou. Tento model mal premiéru vlani a pozdával sa autorom aj študentom, a preto sme sa k nemu vrátili aj tento rok,“ dodala Andričíková.

Organizátori prispôsobili program aj účastníkom, ktorí sa zaujímajú o výtvarné umenie, film, fotografiu, publicistiku či filozofiu, čo potvrdila aj Andričíková: „Myslíme si, že k literárnemu dielu vedú rôzne cesty – a nie všetky musia byť striktne literárne. Pokúsime sa s účastníkmi vytvoriť napríklad fotointerpretácie poézie či preložiť krátky film do iného žánru. Ponúkneme prezentácie o umeleckom preklade, hybridných publicisticko-literárnych žánroch a dokonca aj o digitálnych hrách. Nebudú chýbať ani overené aktivity – besedy, dielne tvorivého písania a analýza tvorby účastníkov zaslanej pred podujatím a tiež vytvorenej počas celého týždňa.“

 

Autor: KOŠICE ONLINE

 

Komentáre