Mladí Košičania sa pokúsia obhájiť minuloročný titul majstrov v robotickej súťaži

KošiceZaujímavosti

Tri zo štyroch postupových pozícií na československej súťaži obsadili Slováci.

Osemnásť tímov zo Slovenska a Česka sa stretlo, aby si zmeralo sily vo First Lego League, robotickej súťaže, ktorá vychováva budúcich expertov na počítačové technológie. Na najvyšší stupienok sa postavilo košické zoskupenie TalentumSAP a vykročilo tak za obhajobou vlaňajšieho víťazstva v celosvetovom finále v estónskom Talline.

Témou aktuálnej edície FLL je Into Orbit – Život a cestovanie vo vesmíre. Košickí nadšenci robotiky vytvorili projekt s názvom CUL. Ide o technológiu na vyčistenie oblečenia a textilu v podmienkach, ktoré panujú počas pobytov na orbite. „Prístroj funguje na základe dezin­fekcie pomocou UVGI germicídného žiarenia, ktoré má vlnovú dĺžku 185 nm. Tento druh žiarenia má tzv. germicidálne učinky. Má schopnosť vnikať hlboko medzi tkanivá látky, kde s viac ako 90-percentnou účinnosťou zabráni množeniu vírusov a baktérií,“ vysvetľuje Angelika Haneszová, dlhoročná mentorka TalentumSAP. Porota ho ocenila maximálnym počtom bodov.

Foto
Osemnásť tímov zo Slovenska a Česka sa stretlo, aby si zmeralo sily vo First Lego League / First Lego League

Okrem výskumného projektu musia súťažiaci vo FLL zvládnuť aj jeho prezentáciu, hodnotí sa i tímová spolupráca a Robot Design. Štyri najúspešnejšie tímy z bratislavského FLL Semifinále Slovensko & Česko postúpili do stredoeurópskeho finále, ktoré koncom marca hostí Bregenz v Rakúsku. Okrem TalentumSAP sa kvalifikovali ďalšie dva slovenské projekty – RDS Team a Hexadron, ktoré na celkovom treťom mieste doplnil pražský HobbyRobot.

 

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre