Košickí medici vyzývajú verejnosť, aby ostala doma

KošiceKoronavírus

„Sme medici z Košíc a keďže nám nie je jedno, akým smerom sa osud Slovenska uberá, chceme apelovať na Slovákov.“ Týmito slovami nás oslovili budúci lekári. So zakladateľmi #jasomdomaacoty Richardom Jenčom a Samuelom Kováčom sme sa zhovárali o nápade i vnímaní slovenského zdravotníctva mladými medikmi.

Foto
#jasomdomaacoty / RJ

Kto stojí za iniciatívou #jasomdomaacoty a aký je je hlavný cieľ?

Táto iniciatíva vznikla celkom spontánne, keď sme si v jeden večer písali s mojim kolegom Samuelom Kováčom. Nejako sme zozbierali tie videá a naozaj nás zrazu bolo okolo 40 účinkujúcich. Zostrihávali sme to, aby to malo nejakú podobu, nemali sme nejaký veľký rozpočet a naozaj je to video v amatérskej forme. Cieľom však bolo vyzvať ľudí, aby ostali doma a tí, ktorí pracujú, aby potom, ako prídu domov nechodili po návštevách a nekupovali najnovšie tričká. Naozaj, týmto videom sme nechceli vyvolávať paniku, len apelujeme, aby ľudia zvážili, kde sa pohybujú a aby to nebrali na ľahkú váhu.

Chceme apelovať najmä na študentov, ktorí majú momentálne voľno, na starších ľudí, na deti s rodičmi, jednoducho na každého, kto môže ostať doma. Jasné, sú aj ľudia ktorí musia chodiť do práce, tým patrí, samozrejme, veľký obdiv, ale veľa ľudí je takých, ktorí si pomýlili túto karanténu s prázdninami a aj napriek viacerým výzvam nech ostanú doma tak chodia po reštauráciach a po kaviarňach. Do videa sa zapojili študenti viacerých škol, či už z lekárskej fakulty, právnickej fakulty,  žiaci ekonómie, technickej univerzity a podobne. 

Ste mladí medici, ako vnímate celú situáciu okolo koronavírusu u nás, na Slovensku?

Sme študentmi tretieho ročníka Všeobecného lekárstva na Lekárskej fakulte UPJŠ. Povedal by som, že celú situáciu vnímame nejako tak, že nám chýba zlatý stred. Naozaj, naša spoločnosť je polarizovaná na dva tábory, jedni sú tí, ktorí vykupujú všetky cestoviny a toaletný papier a druhá skupina je tá, ktorá neberie tie opatrenia vážne a flákajú sa resp. sa flákali a naozaj chýba nejaký zlatý stred, ktorý by prinútil ostatných doma sedieť na zadku, ako sa hovorí.

Súhlasím, nie všetci sú disciplinovaní a niektorí nedokážu obsedieť doma, aj keď je situácia vážna. Myslíte si, že "obyčajné sedenia doma" môže, povedzme nadnesene, zachrániť život?

V momentálnej situácii je to jediné, čo môžeme spraviť, poprípade, keď treba ísť do lekárne alebo na nákup, tak len s rúškom. Ja viem, veľa ľudí sa sťažuje, že rúška už nie sú, ale pokojne stačí, ak si dajú nejaký šál, alebo nejakú šatku, videl som veľa videí, ako si ľudia vyrábajú šatky či už z vreciek od vysávača, alebo kuchynských zástierok, alebo zo starých tričiek a určite je to lepšie, ako nemať nič.

Slovenské zdravotníctvo je v katastrofálnom stave, táto jeho skúška je čiastočne už vopred prehraná, vy ste mladí medici, ktorí tu u nás študujú a asi aj chcú ostať žiť a pracovať, verím, čo vaša motivácia?

Ako sme už vraveli na začiatku, táto skúška môže dopadnúť veľmi dobre, ale môže sa to aj prevrátiť. Naozaj môže nastať podobný scenár, ako v Taliansku a na takú skúšku nie je nikto pripravený - ani najlepšie zdravotníctvo na svete. Ak prepukne taká veľká epidémia, máme strašne málo lekárov na Slovensko, ako to médiá stále opakujú… Ale my sme mladí a túto otázku nechám otvorenú. V prvom rade by som chcel vyštudovať medicínu, to je taký primárny cieľ, potom sa uvidí.

Neuvažovali ste, ak si to situácia bude vyžadovať, že budete pomáhať aj v nemocniciach a všade tam, kde to možno ešte raz bude potrebné?

Ak by naozaj bol taký podobný scenár ako v Taliansku, tak určite som nad tým uvažoval a bol by som pripravený a k dispozícii, ale dúfam, že k tomu nedôjde.

Máte už nejaké reakcie na túto osvetu? Stretli ste sa aj s negatívnou spätnou väzbou?

Hneď, ako sme vypustili toto video, tak malo to spočiatku pozitívne ohlasy, potom prišli tie negatívne. Z tych negatívnych by som spomenul pracujúcich ľudí, ale týmto videom sme chceli aj pracujúcim ľuďom povedať, že, keď prídu po práci, aby ostávali doma a nechodili po návštevách, napríklad. Ale ako sa hovorí, každá minca má dve strany a sú aj pozitívne, aj negatívne reakcie.

 

Autorka: IVANA GÁLL BAJEROVÁ

 

Komentáre