Mobilné aplikácie záchranných zložiek majú pomôcť občanom v kritických situáciách

SlovenskoSpravodajstvo

Stlačením jedného tlačidla dokážete privolať pomoc.

Polícia Slovenskej republiky v najbližších dňoch spúšťa mobilnú aplikáciu s názvom 158. Aplikácia má poskytnúť pomoc ľudom, ktorí v prípade ohrozenia dokážu stlačením jediného tlačidla zalarmovať políciu. „Mobilná aplikácia ponúkne občanom bezpečnostné tlačidlo, prostredníctvom ktorého budú môcť privolať hliadku na miesto trestného činu v prípadoch, ak by ústny telefonát predstavoval riziko pre ich bezpečnosť. Využitie aplikácie si vieme predstaviť pri opakovaných incestoch, ale aj v prípadoch, keď je obeťou domáceho násilia žena a pred agresívnym mužom sa schová v inej miestnosti,“ informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Polícia pracuje na aplikácii od polovice minulého roka. Ako uviedla Bárdyová, počas tejto prevádzky bude aplikácia testovaná, aby sa po spustení pre celé územie Slovenskej republiky stala plnohodnotnou pomôckou pre všetkých jej používateľov: „Aplikácia bude v ďalších fázach aktualizácií rozširovaná o ďalšie užitočné funkcionality. Pôjde napríklad o zasielanie notifikácií majiteľom aplikácie v mimoriadnych prípadoch, ako je napríklad terorizmus, streľba, prírodné katastrofy a podobne alebo o prehľad nezvestných a hľadaných osôb. Aplikácia taktiež otvorí možnosti svedkom trestnej činnosti. Občania sa budú môcť takýmto spôsobom aktívne podieľať na nahlasovaní jednotlivých prípadov.“

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby vlani v apríli spustilo aplikáciu podobného charakteru s názvom 155.sk. Aplikácia už funguje aj v Košiciach a pomohla v prípadoch, kedy sa volajúci napríklad zranil, potreboval pomoc či pomáhal pri dopravnej nehode a nedokázal presne určiť, kde sa nachádza. „Aplikáciu si už stiahli desaťtisíce Slovákov. Sú medzi nimi, samozrejme, aj Košičania. Mali sme aj niekoľko desiatok ostrých zásahov, kedy operátor na základe informácií z aplikácie vyslal na pomoc pacientovi posádku záchrannej zdravotnej služby. Naposledy išlo o pacienta s infarktom,“ povedala hovorkyňa záchrannej služby Alena Krčová. Obyvatelia Košíc hodnotia aplikáciu pozitívne. Úspech z pohľadu bezpečnosti našla predovšetkým u žien a starších ľudí. Aplikácie nie sú plnohodnotnou náhradou ani sesterským projektom núdzových liniek 155 a 158. Pilotná fáza aplikácie 158 bude dostupná len pre územie hlavného mesta.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre