Východniarka, ktorá oživila tradíciu modrotlače

VýchodĽudsKE

Mišena Juhász je šťastná matka dvoch úžasných dievčat, ktorá sa po štúdiu módneho návrhárstva v Bratislave usadila v rodnom meste a vo voľnom čase sa venuje modrotlači. Je to talentovaná východniarka, ktorá oživila naše tradície. Pochádza z Lastomíra a my sme sa rozprávali nielen o móde.

Foto
Modrotlač aktuálne zažíva veľký návrat, Miše Juhász k tomu nepopierateľne prispela svojou tvorbou  / archív MJ

Miška, Ty sa venuješ móde už dlho, kedy však prišiel prvý zlom? A ty si sa prvýkrát nechcene pichla ihlou? 

V kontakte so šitím som bola od malička. Šijací stroj mala niekedy hádam každá stará mama a vedela ho zároveň aj majstrovsky ovládať, keď bolo potrebné niečo ušiť alebo opraviť. Rovnako to bolo aj u nás doma a tým pádom som videla, že s troškou trpezlivosti a šikovnosti sa dá zrealizovať teoreticky čokoľvek. Skôr však ako s ihlou som tvorila s ceruzkou a uhlíkom, kreslila módne kreácie, návrhy.

Tvoje módne kúsky sú zároveň takým malým umeleckým dielom, lebo do nich vkladáš asi aj kúsok seba – nie je to len na mieru ušitá sukňa a blúzka... Ako by sme spoznali tvoj rukopis?

Inšpirácie čerpám z ľudovej tématiky, páčia sa mi folklórne motívy, ktoré ma celé detstvo a aj teraz stále obklopujú. Tieto ľudové motívy sa snažím prepájať s modernými prvkami v kombinácii so skoro zabudnutou technikou farbenia látok – modrotlačou.

Prečo si sa rozhodla práve pre túto formu a techniku?

Spomínam si, keď som spolu s ostatnými spolužiačkami prvýkrát prišla do nášho nového ateliéru. Prof. Júlia Sabová, u ktorej som študovala odevný dizajn, nám zadelila tému na zimný semester. Hlavnou úlohou bolo inšpirovať sa ľudovou kultúrou a vytvoriť tak odevy, ktoré by v sebe niesli tieto folklórne prvky. Naplno som z ľudových motívov začala čerpať v posledných rokoch v rámci spolupráce s Matejom Rabadom, ktorý sa v tom čase pokúšal znovuzrodiť modrotlač. Moje prvé modrotlačové látky sa tak tlačili u neho v pivnici, bolo to veľké experimentovanie, z ktorého vyšli nevšedné, zaujímavé veci.

Foto
Mišena Juhász sa móde venuje prakticky od detstva. Inšpiráciu zbiera aj na Zemplíne  / Maroš Mitro Photography

V poslednom čase je folklór veľmi in, je to podľa teba iba taká - doslova módna vlna alebo ide o spojenie s našimi tradíciami?

Ja by som to možno spojila, je to IN, lebo to má súvis s našimi tradíciami. Pravé preto je to  vyhľadávané a žiadané. Má to isté čaro, keď si dáma na spoločenskú akciu vezme moderne poňaté šaty, ktorých vzor sa inšpiroval krojom jej starej mamy. Vtedy to naberá svoju hĺbku, posolstvo, odkaz na našu históriu, folklór, spomienky. Nie sú to už iba tuctové šaty z obchodu vyrábané v obrovských nákladoch, ale doslova originál.

Ako sa pracuje s modrotlačou, skúšaš aj iné materiály, techniky, alebo sa aktuálne venuješ iba tomu? 

S modrotlačou sa pracuje veľmi dobre. Látka je bavlna a preto s ňou nie je žiadny problém, čo sa týka techniky šitia. A tým, že už látka je sama o sebe zaujímavá, mám otvorené možnosti, čo všetko sa z nej dá ušiť. Okrem klasiky ako sú šaty, sukne, tričká, kravaty a motýliky je otázkou už iba fantázie, s použitím kože alebo prírodnej plste, vykúzliť originálne kabelky alebo tašky, náušnice a manžetové gombíky.

Je pravda, že "modrotlačové veci" – ak sú originál, farbia? :-)

Áno, je to pravda. Praním sa však modrá farba postupne vymýva a po niekoľkých praniach sa to už stabilizuje. Ja keď sa po práci v ateliéri pozriem na svoje ruky, tak cestou do kúpeľne mám istotu, že Matej Rabada mi dodáva originálnu modrotlač :-). Taký je proces výroby a treba to akceptovať. Pravú modrotlač okrem iného spoznáme aj tak, že vzor na rubovej strane jemne, nepravidelne presvitá.

Foto
Pravá modrotlač na začiatku zafarbí aj telo / Maroš Mitro Photography

„... je to IN, lebo to má súvis s našimi tradíciami. Pravé preto je to  vyhľadávané a žiadané. Má to isté čaro, keď si dáma na spoločenskú akciu vezme moderne poňaté šaty, ktorých vzor sa inšpiroval krojom jej starej mamy. Vtedy to naberá svoju hĺbku, posolstvo, odkaz na našu históriu, folklór, spomienky. Nie sú to už iba tuctové šaty z obchodu vyrábané v obrovských nákladoch, ale doslova originál."

Foto
Modrotlač nie je určená iba dámam / archív MJ

Máš za sebou niekoľko samostatných výstav, nedalo sa nevšimnúť si, väčšina z nich je na západnom Slovensku, ale ty si východniarka? Zvykneš do svojich kúskov zakomponovať aj čosi zo zemplínskeho folklóru?

Pred pár rokmi, po ukončení štúdia na VŠVU sme sa s rodinou presťahovali na východ a preto sa aj moja pôsobnosť presunula z hlavného mesta do metropoly východu, Košíc. A musím spomenúť, že Košice, čo sa týka módnych akcií, za Bratislavou vôbec nezaostávajú. Je tu rovnaké množstvo, myslím si, že kvalitných akcií, kde sa dá prezentovať a ukázať  moja tvorba. Zemplínsky folklór je jedným z mojich hlavných inšpiračných podnetov. Je pre mňa ten najkrajší :-). 

Určite je každý jeden módny kúsok individuálny, ale ako dlho - alebo aký systém má tvorba dajme tomu jedných šiat?

Ak by som to mala zobrať úplne od nuly - popísať  proces, akým napríklad práve teraz pripravujem novú kolekciu, tak začneme pri papieri a ceruzke, kde si kreslím vzory, ktoré by som chcela preniesť na látku. Tieto skice sa po naskenovaní a drobných úpravách v počítači už ako vektorové návrhy nasvietia na sitá, ktorými sa sieťotlačou nanáša na látku rezerva, pap.

Tento pap pri opakovanom namáčaní pôvodnej bielej látky do indiga, zabráni modrej farbe, aby sa dostala na miesta, kde má byť na konci biely vzor. Po niekoľko násobnom farbení v indigu sa pap odstráni, látka sa prepiera, mangľuje a je konečne pripravená na šitie. Od ceruzky a papiera až po hotové šaty sú to kľudne aj tri mesiace. Ak tlačím vzor už priamo do konkrétneho strihu šiat, tak sa tento proces ešte trošku skomplikuje.

Aké náročné je presadiť sa? Dá sa z toho vôbec vyžiť? 

Asi každý začínajúci umelec odpovie na túto otázku rovnako... Preto sa každému odevu snažím venovať naplno, odovzdať  zákazníkovi výrobok, s ktorým som v prvom rade ja spokojná na 110 percent. A pri takejto poctivej práci sa výsledky dostavia skôr či neskôr, samotný odev je pre mňa tou najlepšou reklamou a propagáciou.

Galéria k článku

Čo by si chcela v najbližšej dobe zrealizovať?

Aktuálne sa usilovne pripravujem na Košice fashion week, kde predvediem svoju novú kolekciu, pri ktorej sa snažím posunúť modrotlač iným, zaujímavým smerom. Viac neprezradím, necháme sa všetci prekvapiť :-). 

Kde ťa ľudia môžu vyhľadať? 

Vlastný oficiálny ateliér zatiaľ nemám, každého však rada privítam u mňa doma v mojom súkromnom ateliéri.  Z kamenných obchodov je to ÚĽUV, kde sa môžu ľudia dostať k mojím výrobkom. Aktuálne sa pracuje na novej stránke www.misena.sk, ale Facebook a Mišena Juhász je to správne heslo, aby sa so mnou každý, nielen modrotlače chtivý, mohol ľahko spojiť.

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa tvorivých síl :-) 

Aj ja ďakujem za priestor :-)

Komentáre