Mohutná erupcia sopky v Indonézii si vyžiadala životy horolezcov

SvetSpravodajstvo

Dediny sú pokryté popolom.

V indonézskej provincii Západná Sumatra došlo k mohutnej erupcii sopky Marapi. Popol stúpal do výšky troch kilometrov a úrady odporučili dedinčanom žijúcim na svahoch, aby zostali najmenj tri kilometre od ústia krátera kvôli možnému chrleniu a vytekaniu lávy.

Dve horolezecké trasy na sopku boli po erupcii uzavreté, no deň predtým sa na výstup vydalo asi 70 horolezcov. Najmenej 49 z nich bolo úspešne evakuovaných, ďalších 11 však záchranári našli mŕtvych a 12 ich je naďalej nezvestných. Na záchranu horolezcov bolo nasadených asi 168 záchranárov vrátane polície a vojakov.

Foto
Mohutná erupcia si vyžiadala životy horolezcov / TASR

Niekoľko dedín v okolí sopky je pokrytých popolom, ktorého výskyt v ovzduší v mnohých oblastiach bráni aj prenikaniu slnečného svetla. Úrady rozdali obyvateľom rúška a vyzvali ich, aby na ochranu zraku pred popolom nosili aj okuliare.

Úrady monitorovali sopku niekoľko týždňov. Senzory zaznamenali jej zvýšenú aktivitu a vydaná bola pre ňu výstraha tretieho stupňa pred erupciou – z celkových štyroch. Sopka je aktívna od januára, keď na nej tiež došlo k erupcii, tá sa však zaobišla bez obetí.

Indonézia sa nachádza v oblasti s vysokou seizmickou aktivitou, známej aj ako Pacifický ohnivý kruh, kde dochádza často k zemetraseniam aj výbuchom sopiek.

 

Zdroj: TASR

Komentáre