Molnár a Znášik nebudú môcť kandidovať v prezidentských voľbách

SlovenskoSpravodajstvo

Rozhodol o tom Najvyšší súd.

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) Andrej Danko neprijal kandidatúry na prezidenta od Jána Molnára a Radovana Znášika. Najvyšší súd Slovenskej republiky (NS SR) však zamietol ich žaloby, čo potvrdila aj jeho hovorkyňa Alexandra Važanová: „Najvyšší súd po preskúmaní žalôb zistil, že nie sú dôvodné a z tohto dôvodu obe žaloby zamietol.“

Kandidáti sa 4. februára obrátili na NS SR. Správny súd musel rozhodnúť o žalobe do piatich dní od jej doručenia. V prípade, ak by správny súd po preskúmaní zistil, že žaloba nie je dôvodná, uznesením by ju zamietol. Ak by ale zistil dôvodnosť žaloby, rozhodol by o prijatí návrhu žalobcu na kandidáta na prezidenta Slovenskej republiky.

Foto
Radovan Znášik / TASR

Napriek tomu, že Znášik odovzdal potrebný počet podpisov, nespĺňal podmienku veku. Prezidentské voľby sa uskutočnia 16. marca, pričom prípadné druhé kolo bude 30. marca. Znášik však oslávi štyridsiate narodeniny až v apríli. Preto sa obrátil na Danka so žiadosťou, aby pri určovaní termínu zohľadnil fakt, že od 11. apríla už bude podmienku veku spĺňať. Predseda parlamentu mohol podľa Znášika zvolať voľby aj na 15. apríla, kedy by už spĺňal podmienku veku.

Molnár predložil parlamentu pätnásť podpisov od poslancov, ale tí tvrdia, že ich získal podvodom. Molnár vyzbieral podpisy na dni otvorených dverí v parlamente. Poslanci sa vyjadrili, že podpisovali inú petíciu. Danko sa napokon pre závažné podozrenia rozhodol neprijať jeho kandidatúru.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre