„Moniku si beriem na starosti osobne. Sľubujem Ti, že zošalie.“

SlovenskoĽudia

Ako si na udalosti spred dvoch rokov spomína novinárka Monika Tódová?

„Začnú sa báť. Zistili, že už nie sú nedotknuteľní.“ Presne takto sa o našich kolegoch z novinárskej obce vyjadroval Marian Kočner. Osobitne si chcel posvietiť napríklad na Jána Kuciaka či Moniku Tódovú, redaktorku Denníka N. Aj ona, podobne ako Ján Kuciak, je investigatívnou novinárkou. Vyštudovala žurnalistiku v Bratislave. Od roku 2001 pracovala v Denníku SME. Po príchode Penty do vydavateľstva Petit Press spolu s ostatnými kolegami z novín odišla a založili Denník N. Dôvodom bolo to, že majiteľ Penty Jaroslav Haščák mal k už teraz obžalovanému z vraždy Marianovi Kočnerovi veľmi blízko. Monika Tódová sa venuje domácej politike a investigatívnej žurnalistike. Aktuálne absolvuje aj súdne pojednávania, ktoré sa týkajú zmeniek televízie Markíza a vraždy novinára.

Smrť Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej zasiahla nielen ich rodinu, najbližších či novinárov, ale celé Slovensko. Žiaľ, až kvôli nej sa otvorili oči celému národu. Na udalosti spred dvoch rokov si zaspomínala aj Monika Tódová: „Nikto z nás si ani len nevedel predstaviť, že by nám mohlo hroziť niečo také, ako je fyzická likvidácia alebo vražda, pri ktorej by mohli zomrieť aj nám blízki ľudia. Boli sme z toho všetci v šoku, ale tá situácia, ktorá nastala, nám nedovolila sa nad tým nejako zásadnejšie zamýšľať alebo sa začať báť. Pretože sme chceli o tom prípade informovať.“

Foto
Monika Tódová / TASR

Chceli hlavne, aby o tom vedela verejnosť a aby sa tomu začala naplno venovať polícia. „Som rada, že celý prípad je v tejto chvíli už na súde. Som takisto rada, že prípad rieši Špecializovaný trestný súd. Je to náš najlepší súd, sú na ňom najlepší sudcovia, ktorí postupujú profesionálne a zaujímajú ich iba fakty. Pocity mám po pojednávaniach súdu zmiešané, pretože veci, ktoré sa tam hovoria, sú strašné. Náročné je počúvať svedecké výpovede a úplne najhoršie to je počúvať pre príbuzných, pre rodičov Jána Kuciaka a matku Martiny Kušnírovej,“ povedala Tódová s tým, že sa teší z práce policajtov a prokurátorov a obzvlášť vzdáva hold súdu, ktorý ho prejednáva a akým spôsobom to robí.

Kočner dal sledovať novinárov vrátane Jana či Moniky. „To, že som bola sledovaná, som sa dozvedela až po tom, čo bol Marian Kočner vzatý do väzby. Strach som počas sledovania nemala, pretože som nevedela, že sa to deje. Spätne si uvedomujem, čo sa mi všetko mohlo stať, ale keby som sa ja alebo moji kolegovia báli, tak by sme nemohli robiť toto, podľa mňa tak veľmi pre spoločnosť dôležité povolanie.“

„Moniku si beriem na starosti osobne. Sľubujem Ti, že zošalie.“ Aj toto sú slová Mariana Kočnera. Chvalabohu, Moniku to neodstrašilo a robí svoju prácu aj naďalej tak, ako ju robil Janko, po tom, ako mu telefonoval Kočner a vyhrážal sa mu. Škoda, že sa pred jeho smrťou o tom nevedelo a nehovorilo ako dnes, možno by bolo všetko inak a nemali by sme o jedného investigatívneho novinára a archeologičku na Slovensku menej.

 

Autorka: SIMONA MARINIČOVÁ

 

Komentáre