Moskva obviňuje Západ z plánovania provokácií na Ukrajine. Amerika a Európa žiadajú Rusko o dialóg a deeskaláciu napätia

SvetSpravodajstvo

Podľa hovorkyne ruského rezortu zahraničia Ukrajina vníma západnú vojenskú pomoc ako voľnú ruku pre vojenskú operáciu v Donbase. Šéf americkej diplomacie a nemecká ministerka zahraničných vecí vo vojenskej pomoci Ukrajine v konflikte s Ruskom nevidia žiadnu provokáciu.

Foto
Na snímke konvoj ruských obrnených vozidiel sa presúva po diaľnici na polostrove Krym v utorok 18. januára 2022 / TASR

Rusko vo štvrtok (20.1.) obvinilo Západ z plánovania provokácií na Ukrajine. Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že ukrajinské a západné tvrdenia o bezprostrednej hrozbe ruského útoku na Ukrajinu sú zásterkou pre vlastné rozsiahle provokácie, vrátane provokácií vojenského charakteru. „Môžu mať extrémne tragické následky pre regionálnu a globálnu bezpečnosť," vyhlásila Zacharovová.

Hovorkyňa ruského rezortu zahraničia poukázala na dodávky zbraní na Ukrajinu britskými vojenskými dopravnými lietadlami v posledných dňoch a vyhlásila, že Ukrajina vníma západnú vojenskú pomoc ako voľnú ruku pre vojenskú operáciu v Donbase.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov sa vyjadril, že hrozba zo strany USA o možnom izolovaní Ruska od globálneho bankového systému by mohla povzbudiť agresívne sily na Ukrajine k použitiu sily na opätovné získanie kontroly na povstaleckým územím na východe krajiny. „Môže to vštepiť falošnú nádej do horúcich hláv niektorých predstaviteľov ukrajinského vedenia, ktorí by mohli rozhodnúť o tom, že v tichosti obnovia občiansku vojnu vo svojej krajine," povedal Peskov novinárom.

Región Donbas na východnej Ukrajine je pod kontrolou separatistov podporovaných Ruskom, ktorí proti ukrajinským silám bojujú už takmer osem rokov. Tento konflikt si vyžiadal viac ako 14-tisíc životov. Ukrajina tento týždeň oznámila, že dostala dodávku protitankových striel z Veľkej Británie. Odmietla však tvrdenia Moskvy, že plánuje ofenzívu s cieľom opäť získať kontrolu nad separatistickými oblasťami.

 

Foto
Na snímke zľava americký minister zahraničných vecí Antony Blinken a šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba počas tlačovej konferencie v Kyjeve v stredu 19. januára 2022 / TASR

Na kroky vedúce k deeskalácii v ukrajinskom konflikte vyzvala vo štvrtok (20.1.) Rusko nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. „Sme jednotní. Jedinou cestou z krízy je politická cesta. A táto cesta vedie iba cez dialóg," povedala Baerbocková v Berlíne na stretnutí so šéfom americkej diplomacie Antonym Blinkenom. Ochota na takýto dialóg bola podľa nej veľmi jasne preukázaná prostredníctvom rokovaní v uplynulých dňoch a týždňoch.

„Žiaľ, správanie sa Ruska naďalej hovorí iným jazykom. Znepokojujúce aktivity ďalej pribúdajú," dodala Baerbocková s odvolaním sa na hromadenie vojakov na hranici s Ukrajinou a spoločné vojenské manévre Ruska s Bieloruskom. „Naliehavo vyzývame Rusko, aby podniklo kroky smerom k deeskalácii. Každý ďalší agresívny postoj, každá ďalšia agresivita zo sebou prinesie vážne dôsledky," upozornila podľa DPA nemecká ministerka zahraničných vecí.

Nejde podľa nej o nič menej než o uchovanie európskeho mierového poriadku. "Je pre nás existenčný. Preto nemáme žiadnu inú možnosť, než v jeho záujme konzistentne vystúpiť a brániť ho ochranným štítom," podotkla. Baerbocková ďalej dodala, že to výslovne platí aj vtedy, keby tieto opatrenia mali hospodárske dôsledky aj pre nás samotných.

Blinken po schôdzke s Baerbockovou povedal, že vo vojenskej pomoci Ukrajine v konflikte s Ruskom nevidí žiadnu provokáciu. „Predstava, že dodávky vojenského obranného vybavenia Ukrajine od Spojených štátov, európskych krajín a NATO je akási provokácia alebo dôvod na konanie Ruska, stavia svet hore nohami," uviedol šéf diplomacie USA. USA a Severoatlantická aliancia (NATO) už niekoľko mesiacov podozrievajú Rusko, že plánuje vojenskú inváziu na Ukrajinu. Moskva to odmieta, pripomína DPA.

Zdroj: SITA/TASR

Komentáre