Most-Híd bude hlasovať za otvorenie schôdze na odvolanie Glváča

SlovenskoSpravodajstvo

Dôvodom je jeho údajná komunikácia s Kočnerom.

Líder strany Most-Híd Béla Bugár vyhlásil, že v prípade, ak bude zvolaná ďalšia mimoriadna schôdza na odvolanie podpredsedu parlamentu Martina Glváča, Most-Híd bude hlasovať za jej otvorenie. Napriek tomu, že poslanecký klub ešte o tom nerokoval, strana pravdepodobne bude hlasovať za jeho odvolanie.

Glváč chcel na dnešnom (6.11.) stretnutí s Bugárom počuť vysvetlenie o výrokoch splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity Ábela Ravasza. Ten uviedol, že pokiaľ sám neodstúpi z postu podpredsedu Národnej rady, poslanci Most-Híd mu pomôžu. Glváča zaujímalo, či ide o oficiálne stanovisko strany Most, alebo názor Ravasza, ktorého označil za neznámeho úradníka.

„Náš splnomocnenec vlády, ktorý inak nie je neznámy úradník, napríklad zvýšil počet zamestnaných Rómov či zaviedol povinnú školskú dochádzku. Mohol by som pokračovať ďalej. Naviac, pán Ravasz je podpredseda strany a pán Glváč by to mal rešpektovať,“ povedal Bugár.

Foto
Béla Bugár a Martin Glváč / TASR

V októbri boli medializované informácie o údajnej komunikácii Glváča s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom prostredníctvom aplikácie Threema. Mal si s ním dohadovať biznis s pozemkami na Čiernej Vode. Zároveň si mali písať, ako sa má rekonštruovať vláda po odchode Roberta Fica z postu premiéra. Glváč a Kočner boli v kontakte minimálne od 17. októbra 2017 do 5. mája 2018, pričom si údajne vymenili najmenej 49 správ.

Predseda strany Smer-SD Robert Fico zatiaľ nekontaktoval Bugára, aby Most-Híd zmenil svoje stanovisko. Situácia podľa Bugára škodí rodine Glváča, Smeru, ale aj vládnej koalícii. Opozícia sa pokúsila odvolať Glváča z funkcie 29. októbra. Parlament však neschválil program mimoriadnej schôdze. Otvorenie vtedy nepodporil poslanecký klub strany Most-Híd. „Dali sme mu tým šancu, aby sa rozhodol sám. Musí však vedieť, že keď príde ďalší návrh na odvolanie, budeme hlasovať za,“ vysvetlil Bugár. Glváč sa v deň mimoriadnej schôdze vyjadril, že sa v krátkom čase rozhodne, či odstúpi.

Údajnú komunikáciu medzi Glváčom a Kočnerom cez aplikáciu Viber zverejnil aj líder hnutia OĽaNO Igor Matovič. Podpredseda parlamentu tvrdil, že ho zverejnená komunikácia nijako nediskvalifikuje ani nepoukazuje na žiadne porušenie zákona či zneužívanie postavenia verejného činiteľa. S Kočnerom sa vraj nestretol od roku 2012 a Matovičovi hrozil trestným oznámením. Opozícia plánuje v najbližších dňoch vyzbierať podpisy na ďalšie odvolávanie Glváča z funkcie.

 

Zdroj: SITA

 

Komentáre