Muklovský metlobal si môžu zahrať aj Košičania

KošiceZaujímavosti

Potrebujú na to len dobrú obuv, chránič zubov, pomyselnú metlu a dávku odvahy.

Lietanie na metlách nie je len výsadou Harryho Pottera. Metlobal je seriózny šport, ktorý si môžete zahrať aj v metropole východu. Konkrétne v tíme Cassovia Crows Quidditch Košice, ktorý založil Martin Cerebro Čurnek.

Ten najprv pôsobil v bratislavskom metlobalovom tíme Pressburg Phantoms. Keď sa vrátil do Košíc, chcel v tomto netradičnom športe pokračovať. A tak sa začal metlobal hrať aj v druhom najväčšom meste na Slovensku.

„Tím má 25 členov, zhruba polovica sú aktívni, polovica chodieva na tréningy príležitostne. Čo sa týka účasti na turnajoch, zúčastnili sme sa na Svetovom pohári, ktorý sa odohral vo Frankfurte. Reprezentovali sme sa tam práve s hráčmi z Pressburgu Phantoms a ďalšími hráčmi, ktorí študujú mimo Slovenska. Na turnaji sa nám podarilo vyhrať jeden zápas proti reprezentácii Írska,“ vysvetlil zakladateľ metlobalu v Košiciach Martin Cerebro Čurnek.

 

Foto
„Zalietať na metlách" sa dá aj v metropole východu / TV KOSICE

Neúprosné pravidlá

Pravidlá určujú, že tím musí byť zmiešaný z mužov aj žien, ale v žiadnom prípade nesmú byť na ihrisku štyri osoby rovnakého pohlavia. Keď je na ihrisku už aj stíhač, tak to nesmie byť päť osôb rovnakého pohlavia.

„V metlobale funguje takzvaný seeker floor. Ten prebieha do 18. minúty, kedy sú stíhači, teda seekers, vypustení. Od tohto momentu sa hrá dovtedy, kým nie je chytená Zlatá strela. V priemere to trvá zhruba 25 až 30 minút herného času. Keď sa hra preruší, čas sa zastaví, tak ako napríklad pri hokeji. Avšak môže sa stať, že hra bude trvať dlhšie,“ prezradil Martin.

Na ihrisku je počas hry v jednom tíme šesť až sedem hráčov, pričom siedmy je už stíhač. Ten môže vyjsť na ihrisko až v spomínanej 18. minúte. Predtým si môže zahrať, ale na inej pozícii. Na striedačke môže mať jeden tím až 21 hráčov. Ako inak, pravidlá sú podobné ako tie v príbehoch o Harrym Potterovi.

„Tím je zložený z jedného strážcu, troch triafačov, dvoch odrážačov a jedného stíhača. Triafači sa snažia skórovať prehadzovačku do protivníkovych kruhov, strážca im v tom pomáha. Avšak, keď sa tím obraňuje, strážca má vo svojej zóne zvláštne pravidlá, nejaké výhody oproti ostatným triafačom,“ načrtol Martin.

 

Nekonečná hra

Ako ďalej uviedol, Zlatá strela je riešená pomocou pätnásteho hráča, ktorý je nestranný. Hráč má pripevnenú ponožku s loptou na bedrách, vzadu na chrbte a stíhači musia túto loptičku strhnúť. Pričom hráča, ktorý ju má pripevnenú, sa nesmú dotýkať, ani ho nesmú inak atakovať. On sa však brániť môže.

V knihách a vo filmoch Zlatá strela lietala. V muklovskom metlobale to, samozrejme, nie je možné. Hráč, ktorý predstavuje Zlatú strelu, má aj určite obmedzenia. V prvých verziách pravidiel to tak nebolo.

„V minulosti sa stávali aj kuriózne situácie. Hráč napríklad vyliezol na strom a jednoducho tam ostal aj niekoľko hodín a stíhači sa za ním nevedeli dostať. Momentálne je to už obmedzené. Podľa poslednej verzie pravidiel je pätnásty hráč obmedzený na územie medzi kruhmi, jednotlivými keeper zónami,“ uviedol zanietený hráč metlobalu.

Keď hra trvá dlho, tento hráč dostáva penalizácie. Najprv sa mu obmedzí pôsobenie, kde sa môže pohybovať, potom sa obmedzí počet rúk, ktorými sa môže brániť. Posledným obmedzením je, že sa môže hýbať iba v rozmedzí jedného metra od určeného bodu na ihrisku.

 

Foto
Na ihrisku je počas hry maximálne sedem hráčov v jednom tíme / TV KOSICE

Metla musí byť

Muklovský metlobalový zápas sa nedelí na polčasy, tretiny či štvrtiny. V metlobale ide o chytenie Zlatej strely, aj o skórovanie do kruhov. Všetko si vyrábajú hráči svojpomocne.

„Väčšina materiálu, ktorý sme použili, sú rozličné vodoinštalatérske trúbky, izolačná páska a podobne. Dajú sa objednať aj kvalitnejšie vyrobené kruhy, je to však často veľmi podobný materiál a je to drahšie,“ opísal Martin.

Čo sa týka výbavy hráča, musí mať nejaké topánky. Nie je nutné, aby to boli kopačky, no vraj to veľmi pomáha, keďže sa hrá na trávniku. Odporúča sa mať aj chránič zubov, vzhľadom na to, že je to kontaktný šport a hráči do seba vrážajú. Hráč môže mať rozličné chrániče, no musia prejsť testami, aby boli povolené.

„Pokiaľ hráč hrá, stále musí mať medzi nohami pomyselnú metlu. V prípade, že z nej kvôli niečomu zosadne, spadne, vyletí mu, alebo keď je vybitý nepriateľskými odrážačmi, tak sa musí vrátiť k svojim kruhom. Tých sa musí dotknúť, a tak môže naspäť nasadnúť na metlu a pokračovať ďalej v hre,“ uzavrel Martin.

 

 

Autor: DENISA RYBÁROVÁ / TV KOŠICE

Komentáre