Aktualizované: 14.40 hod.
Pod Poľanou v časti Zapriechody v okrese Detva pravdepodobne útočil medveď. Štátna ochrana prírody (ŠOP) oznámila, že muž podľahol devastačným poraneniam, ktoré naznačujú, že ich spôsobil medveď hnedý. Muž bol nezvestný od včerajšieho (30.3.) podvečera.
ŠOP zdôraznila, že do pátrania sa zapojili záchranné zložky aj miestni obyvatelia:
„Udalosť sa stala približne kilometer od intravilánu v lesnom poraste, mimo chránených území,“ uviedla ŠOP s tým, že muža sa podarilo nájsť včera v neskorých večerných hodinách.
Policajti v Detve včera večer prijali informáciu o nezvestnosti 59-ročného muža, ktorého hľadalo vyše 40 ľudí z rôznych zložiek a tímov vrátane jeho blízkych:
„Približne po dvoch hodinách pátrania jeho telo našli pod vrcholom Kochlačka v lesnom poraste bez známok života,“ konkretizovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková, ktorá doplnila, že muž mal na tele viditeľné vonkajšie zranenia.
Polícia sa objektívne vyjadrí k presnej príčine smrti po súdnej pitve. Na mieste bol aj Zásahový tím pre medveďa hnedého. Ten zdokumentoval situáciu a umiestnil tam monitorovacie zariadenia či výstražné tabule, ktoré upozorňujú na výskyt medveďa.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba reagoval, že Slovensko má pozitívnu populačnú krivku medveďa hnedého, preto je potrebné pristúpiť k plošnej regulácii. ŠOP dnes doručila odôvodnenie na navrhovaný plošný odstrel 350 jedincov. Vláda bude v stredu (2.4.) rokovať o návrhu na vyhlásenie mimoriadnej situácie v okresoch výskytu medveďa, v ktorých sa bude realizovať zjednodušený odstrel.
Taraba tvrdí, že čím viac je medveďov, tým viac je stretov s človekom a viac škôd:
„Som presvedčený, že tak, ako zaviedli v Rumunsku, tak aj na Slovensku v dohľadnej budúcnosti zavedieme preventívnu kvótu na odstrel medveďov,“ skonštatoval Taraba s tým, že tohto jedinca budú regulovať plošne a preventívne rovnako ako v minulosti.
Šéf envirorezortu hovoril s rumunským ministrom životného prostredia, s ktorým si vymenili poznatky.
V súvislosti s tragickou udalosťou pod Poľanou Detva prijala viaceré opatrenia. Okrem monitorovania okolia vyzýva samospráva obyvateľov na spoluprácu. Do dohľadu sa zapojí Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky, Zásahový tím pre medveďa hnedého i Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Súčasťou budú aj užívatelia poľovných revírov, mesto Detva a polícia.
„Ak bude identifikovaný problémový jedinec, tím vykoná ochranný odstrel v súlade s platnými predpismi,“ objasnila samospráva.
Pre pravdepodobný výkon ochranného odstrelu žiadajú obyvateľov, aby obmedzili pohyb na ceste III/2455 medzi Detvou a Dúbravami v čase od 21.00 do 4.00 hod. až do odvolania.
„V prípade dočasného uzavretia tejto komunikácie vás prosíme o trpezlivosť a toleranciu. Tieto opatrenia sú pre ochranu zdravia a života ľudí,“ zdôrazňuje mesto Detva.
Zároveň upozorňujú občanov celého okresu, že ak spozorujú šelmu, kontaktovať majú Zásahový tím pre medveďa hnedého. Volať tiež môžu na tiesňové linky 112, 158, prípadne kontaktovať svojho primátora alebo starostu. Štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa v pondelok v Detve predstavil aj ďalšie systémové opatrenia, ktoré má vláda prijať v krátkom čase.
Primátor Detvy Branislav Baran povedal, že problém s medveďmi nie je len v rámci Podpoľania a Detvy. Týka sa to aj iných miest, napríklad okolia Martina, Prievidze i Liptova:
„Ak sa to nebude riešiť, bude dochádzať aj k situáciám, keď budú usmrcovaní ľudia. Teraz je Detva bohužiaľ zas smutným príkladom, že o život prišiel človek. Ak sa s tým niečo nespraví, tak to bude eskalovať.“
Zdroj: TASR