Múzeum Louvre v roku 2018 navštívil rekordný počet ľudí

EurópaZaujímavosti

Kultúrna inštitúcia zväčšila aj svoje kapacity.

Parížske múzeum Louvre vlani navštívilo viac ako desať miliónov ľudí. „Po prvý raz v jeho histórii a domnievam sa, že po prvý raz v histórii múzejníctva vôbec, navštívilo v roku 2018 Louvre viac než desať miliónov ľudí,“ vyhlásil riaditeľ najnavštevovanejšieho múzea na svete Jean-Luc Martinez.

Vlani parížsku kultúrnu inštitúciu navštívilo 10,2 milióna ľudí. V roku 2017 ich bolo len 8,1 milióna, takže Louvre zaznamenal nárast počtu návštevníkov o 25 percent. Múzeum zároveň prekonalo vlastný rekord návštevnosti z roku 2012, keď si umelecké zbierky Louvru prišlo pozrieť 9,7 milióna ľudí. Parížske múzeum sa v roku 2017 umiestnilo v štatistike návštevnosti pred Čínskym národným múzeom v Pekingu a Metropolitným múzeom umenia v New Yorku.

Foto
Ilustračná fotografia / TASR

Martinez tvrdí, že za rekordom Louvru je oživenie medzinárodného cestovného ruchu v Paríži po tom, ako po teroristických útokoch z roku 2015 došlo k jeho poklesu o tridsať percent. Čiastočne sa pod to podpísalo aj zväčšenie kapacity múzea v uplynulých dvoch rokoch. Celkové náklady na tieto práce dosiahli takmer šesťdesiat miliónov eur, pričom väčšina financií pochádzala z dohody s pobočkou Louvre Abu Dhabi v Spojených arabských emirátoch, ktorá bola uvedená do prevádzky pred vyše rokom. Louvre zároveň zaviedol aj predaj vstupeniek cez internet, čo znížilo čakací čas. Múzeum prilákalo viac návštevníkov a zlepšilo ich pohyb počas celej dĺžky dňa.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre