Múzeum v Čerhove ponúka prehliadku historických poľnohospodárskych nástrojov

VýchodKultúra

Exponáty z verejnej zbierky sú prístupné bezplatne.

Obec Čerhov dnes slávnostne otvorila Múzeum rohačiek a kosákov, ktoré ponúka prehliadku historických poľnohospodárskych a vinohradníckych nástrojov. Pri príprave spolupracovala s Múzeom a kultúrnym centrom Južného Zemplína v Trebišove.  

„Turisti a návštevníci tu ozaj vidia, ako sa tieto zemplínske tradície uchovávajú a šíria medzi návštevníkov. Som veľmi rada, že práve otvorením tejto malej expozície rohačiek a kosákov rozšírili tú svoju ponuku toho tradičného, toho historického. Súčasťou sú teda rohačky, ktorými sa kedysi vlastne okopávali vinice a tie potom rodili výborné hrozno na výborné tokajské víno,“ uviedla riaditeľka trebišovského múzea Beáta Kereštanová.

Galéria k článku

Projekt bol realizovaný aj vďaka príspevku Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie v rámci podpory najmenej rozvinutých okresov. Poradca predsedu vlády pre regionálny rozvoj Rastislav Jílek uviedol, že príspevky z rezortu majú pomôcť najmä znižovaniu regionálnych rozdielov.

Potrebujeme pritiahnuť turistický ruch a turistov do tejto krásnej časti východného Slovenska. Skladáme takú mozaiku atrakcií, ktoré turisti, keď prídu na tento východ, môžu navštíviť. Je to dôležité aj v zmysle prínosu financií do okresu Trebišov, nakoľko turisti, keď tu prídu a ostanú dlhší čas, zvyšuje sa aj prenocovanie v jednotlivých obciach alebo v jednotlivých zariadeniach, ktoré na to slúžia. Je dôležité, aby sme im vedeli v tomto okrese ponúknuť tie atrakcie, ktoré môžu navštíviť.“

Exponáty z verejnej zbierky si môžu domáci, ale aj turisti pozrieť bezplatne v priestoroch obecného úradu počas pracovných dní.  

Komentáre