Múzeum V.Löfflera vystavuje diela „maliara zemplínskeho slnka a ľudu“

KošiceKultúra

Zemplínska krajina, výjavy zo života vidieckeho i mestského obyvateľstva, predovšetkým motívy trhov sa stali predmetom intenzívneho a dlhodobého maliarskeho záujmu Teodora Jozefa Moussona.

Múzeum Vojtecha Löfflera v Košiciach a Zemplínske múzeum v Michalovciach pripravili výstavu diel Teodora Jozefa Moussona, zanieteného obdivovateľa a stvárňovateľa zemplínskeho kraja a ľudu. V košickom múzeu ju sprístupnili od februára a početnú kolekciu olejomalieb a akvarelov môžu jeho návštevníci vidieť do konca marca. Informovala o tom kurátorka výstavy Dana Barnová. 

„Diela zo zbierok Zemplínskeho múzea sú doplnené o diela zo súkromnej zbierky Petra Maščeníka, ktoré výrazne dokreslia a obohatia obraz o tvorbe autora,“ ozrejmila s tým, že realizovaná výstava prezentuje až 100 výtvarných diel umelca. Teodor Jozef Mousson bol jeden z prvých autorov, ktorý sa systematicky venoval Zemplínu. V rokoch 1911 – 1944 žil a tvoril v Michalovciach – v mestečku, vzdialenom od akýchkoľvek hospodárskych i kultúrnych centier, mimo aktuálneho výtvarného diania. Očarený krásou a ľudovým koloritom Zemplína prezentoval tento kraj aj ďaleko za hranicami regiónu. 

Foto
Múzeum Vojtecha Löfflera v Košiciach a Zemplínske múzeum v Michalovciach pripravili výstavu diel Teodora Jozefa Moussona / TASR

„Postupne prekonával na škole získaný akademický realizmus, až sa dopracoval k plenéristickej maľbe založenej na riešení vzťahu farebných škvŕn a svetla. Vo svojom prejave pracoval s čistou farebnosťou, využíval zákonitosti svetla a farby, skúmal svetelné efekty a atmosférické javy. Vyberal si podmanivé maliarsky hodnotné momenty, ktoré pretavoval do podoby obrazu. Vďaka neustálemu zaujatiu krajinou a ľuďmi sa jeho dielo stalo akousi svojráznou výtvarnou monografiou Zemplína,“ priblížila autora kurátorka výstavy.

Zemplínska krajina, výjavy zo života vidieckeho i mestského obyvateľstva, predovšetkým motívy trhov sa tak stali predmetom jeho intenzívneho a dlhodobého maliarskeho záujmu. V jeho tvorbe sa okrem žánrových výjavov objavujú tiež zátišia, portréty, mestské veduty ale aj samostatná krajina. „V čase svojho pobytu v Michalovciach T. J. Mousson navštevoval kaštieľ v neďalekom Nižnom Hrušove, kde vďaka kontaktom jeho majiteľky Anny Lesnaiovej prichádzali aj umelci z viacerých európskych krajín, ktorí mu zároveň sprostredkovali kontakt s vtedajšími centrami výtvarného diania. Jeho výtvarný názor tiež poznamenali, ovplyvnili a obohatili študijné cesty a pobyty v Nagybányi a Taliansku,“ dodala Barnová s tým, že Moussona označovali aj ako maliara zemplínskeho slnka a ľudu.

 

Zdroj: TASR

Komentáre