Muži Olympie idú do boja s cieľom postúpiť do extraligy

KošiceŠport

Mužská zložka vodnopólového tímu ŠG Olympia Košice má pred sebou veľkú výzvu.

Foto

Už tento víkend štartuje úvodný turnaj baráže o postup do vodnopólovej Pharma Group extraligy, v ktorej si sily zmerajú okrem  mužov Olympie aj PVK Vrútky, Piraňa SC Topoľčany a KVP Kúpele Piešťany. Každý zo spomínaných družstiev usporiada jeden turnaj a na konci súbojov prvé dva tímy postúpia do extraligy v sezóne 2019 / 2020. Prvý turnaj je na programe tento víkend a v Novákoch ho usporiada PVK Vrútky. Krátko pred začiatkom dlhoočakávaných barážových bojov sme sa bližšie pozreli na zúbky mužom ŠG Olympia Košice pod trénerským vedením Jakuba Mečiara, jeho pravou rukou bude vedúci mužstva Matúš Čiernik.

,,Môžem povedať, že sa Olympia pripravuje na úvodný barážový turnaj v NCVP v Novákoch zodpovedne. Uvedomujeme si to všetci a spoločne, už sme v očakávaní čo to celé prinesie. Prvý turnaj bude v Novákoch vyrovnaný, ale to ukážu až samotné jednotlivé stretnutia, " prezradil v úvode tréner Jakub Mečiar.

K dispozícii v mužskej zložke ŠG Olympia Košice sú dnes hráči, ktorí kedysi pôsobili v dvoch košických tímoch a to v Modrých Drakoch a v ŠK Hornets a z takého alebo onakého dôvodu sa prestali tomuto športu venovať. Vedúce duo však dokázalo chlapcov namotivovať tak, že si znova našli cestu na bazén a našli v sebe chuť popri školských, pracovných a rodinných povinnostiach poriadne zamakať.

"Sú to hráči, ktorí už dlhšie vodné pólo nehrali, my sme ich oslovili s tým, že ak majú chuť, je tu priestor a čas a spoločne môžeme znova zamútiť naše stojaté vody. Snažia sa všetci chodiť poctivo na tréningy, ktoré sú najmä vo večerných hodinách, ale účasť je dobrá a je na nich vidieť veľké chcenie, " vraví Mečiar, ktorého doplnil Matúš Čiernik : ,,Tento tím sme začali skladať v decembri minulého roka, kedy sme sa k mužstvu dostali a začínali sme s klasikou, teda s hráčmi, ktorí nefigurovali v žiadnych kluboch. Už Slovenský pohár odohrali dvaja hráči z tímu veteránov Ditrich a Sajko, ktorí tvorili kostru družstva. Následne sme k nim pričlenili ďalších hráčov,už skúsenejších, ktorí už možno zavesili plavky na klinec, ale stále majú tomu športu čo dať. Môžem spomenúť bývalého reprezentanta Sebastiána Nagya, prišiel tiež Samuel Karabáš, ktorý má bohaté skúsenosti s extraligou, vrátil sa Dano Lippay, je tu Matin Biben, skrátka je to zaujímavo vyskladané a povedal by som, že rovnocenne. Vznikla v tíme zaujímavá konkurencia, čo je vidieť aj na samotných tréningoch a aj v zápasoch, ktoré sú za nami, " zamyslel sa Matúš.

Zároveň ozrejmil myšlienku toho, ako sám vníma cestu Olympie od začiatku až po začiatok barážových zápasov : ,, Ide tu skôr o to, vrátiť im tú radosť z hry. Vodné pólo je hra a my sa ňou máme baviť. A to je to, čo im prizvukujem neustále. Bavme sa, vychutnávajme si to. Tu nikto na nikoho kričať nebude, či si mal prihrať, či vystreliť, malo by to byť zábavné, kreatívne a takto vedieme tréningový proces a celú našu hru. Samozrejme, máme pripravené schémy, ktoré chceme dodržiavať, ale je to jednotlivcoch a my chceme ich kreativitu podporovať. Trošku sa snažíme zmeniť pohľad čistých schém a priniesť niečo, čo z tých hráčov vychádza a takto ich nejako posunúť. Vidím v tomto tíme poteniál na jedného či dvoch reprezentantov do budúcna, čo iní tréneri možno nevidia. Rád by som bol, samozrejme, aby ich starší hráči podporili  a aby im odovzdali svoje myšlienky a skúsenosti, " prezrádza Čiernik.

Dnes aj u iných tímov je skrz už avizovaných školských, či pracovných a rodinných povinností je účasť na tréningoch poväčšine nedostačujúca, u mužov Olympie však vidieť doslova  a  dopísmena pretlak hráčov, v ktorých vzbudila dvojica Mečiar - Čiernik chuť a záujem. Čím to je ? ,, Je to dobrou atmosférou. Tou, ktorú vyvolávame každý jeden tréningový proces, netlačíme na samotných hráčov, sami pracujeme, máme svoje povinnosti a vieme kedy a čo môžeme. Snažíme sa používať intenzívnejšie tréningové metódy, za jednu hodinu musíme stihnúť vo vysokej intenzite všetko čo potrebujeme a stále to  robíme s úsmevom na tvárach a to je dnes dôležité. Prirovnal by som to k hráčom futbalu, ktorí keď skončia, radi sa spoločne aj potom stretávajú a tu je to presne to isté. Stáva sa nám často, že hráč, ktorý skončí kariéru, už sa na bazéne nikdy neukáže. A to je zlé, pretože tí hráči vedia dať mladým veľa skúseností a to je to, čo by sme chceli podporiť a to je aj odpoveď na Vašu otázku, prečo vzniká ten pretlak, " vysvetlil Matúš Čiernik.

Celá táto snaha by mala vyústiť do kvalitných barážových bojov, ktoré štartujú v Novákoch už počas tohoto víkendu a prvý turnaj organizuje PVK Vrútky. Ako to vníma tréner Jakub Mečiar ? ,, Aj ja som počul, že sa čosi o Olympii šušká, predsa len vnímam to okolo zo seba zo širšia a nielen skrz Olympie, hovoril som napríklad s trénerom Topoľčian Marekom Gálisom a ten povedal, že podľa názoru to môže byť celé veľmi vyrovnané. Hrali sme už spoločne so všetkými troma tímami, čiže vieme asi ako sú na tom naši súperi. Možno oni nevedia, čo môžu od nás čakať, či už čo sa týka skladby kádra alebo samotnej úrovne pripravenosti atď. Myslím si aj ja, že to bude veľmi vyrovnané, " mieni Mečiar a dodáva jedným dychom : ,, Hovorí sa o postupe do extraligy mužov v novej sezóne, našim cieľom je vyhrať celú baráž, pripravení sme zodpovedne a urobíme všetko pre postup." 

Dopĺňa ho Matúš Čiernik : ,,Od Olympie môžete očakávať bojovné výkony a kreativitu. To, čo som načrtol a uvidíme, čo to prinesie. My sme v zaujímavej pozícii a jednoznačne sa nebojím hovoriť o tom, že ideme vyhrať všetky zápasy. Hlavne predviesť dobrú hru a baviť sa tým. Viete, ja v tomto momente neriešim čo bude v budúcej sezóne, to už nechávam na samotnom vedení klubu, nech už to rozhodne čo a ako ďalej. My sme dostali jasné požiadavavky od vedenia klubu čo chce od nás a to sa snažíme napĺňať. Verím každému jednému chlapcovi, ktorého sme vybrali, ktorí s nami trénuje, pretože vidím v nich to chcenie a ten zápal, ktorý častokrát chýba aj v tých extraligových tímoch." 

Baráž štartuje už v sobotu a v mužstve ŠG Olympia Košice sa už nevedia dočkať samotných duelov : ,,Osobne sa na tieto zápasy už veľmi teším, bude to pre nás všetkých veľká novinka, pre mňa samotného určite, začínam v novej pozícii, s novými cieľmi a ambíciami a teším sa všetkých, ktorých stretnem pri vodnom póle. Chalanom odkazujem, že každý jeden, ktorý s nami trénuje na to má a aby hrali oveľa lepšie ako si doteraz mysleli a my všetci im veríme. Verím, že úspech sa dostaví." 

Aj tréner Jakub Mečiar si vie živo predstaviť, že od novej sezóny bude Olympia právoplatným účasníkom mužskej vodnopólovej Pharma Group extraligy a pripojí sa k dvojici ŠK Hornets a ŠKP Modrí Draci : ,, Áno, samozrejme, bolo by to super. Chceme si zahrať aj proti Horntes ale aj proti Modrým Drakom, jednoducho proti všetkým. Už nech sa to celé začne, " ukončil náš rozhovor Mečiar.

 

Program 1.turnaja v NCVP v Novákoch :

 

Sobota 23.2.2019 

 

10,30 KVP Kúpele Piešťany – PVK Vrútky

11,45 Pirana SC Topoľčany – ŠG Olympia Košice

 

16,00 PVK Vrútky - ŠG Olympia Košice

17,15 KVP Kúpele Piešťany - Pirana SC Topoľčany

 

Nedeľa 24.2.2019 

 

08,00 Pirana SC Topoľčany - PVK Vrútky

09,15 ŠG Olympia Košice – KVP Kúpele Piešťany 

 

Zostava ŠG Olympia Košice :

 

Jakub Bodzáš, Soma Benedek Faber, Levente Faber, Michal Frištik, Andrej Kašper, Maroš Stredanský, Adam Theiner, Samuel Karabáš, Bendegúz Boáz Balázs, Peter Varga, Patrik Sajko, Peter Ditrich, Sebastián Nagy, Matúš Samuel Trifán, Pavlo Vaulin, Martin Biben, Daniel Lippay

 

Tréner : Jakub Mečiar, asistent : Peter Varga, vedúci mužstva : Matúš Čiernik

Autor: KOŠICE ONLINE

Komentáre