Myslíte na očkovanie pred dovolenkou?

KošiceLetom svetom

Opatrnosti nikdy nie je dosť, problémy prichádzajú aj z menej exotických krajín.

Leto a letné dovolenky so sebou už tradične prinášajú nielen pekné chvíle, ale i riziká. V prípade, že cestujete do zahraničia je na ne dobré myslieť nielen pripoistením, ale aj očkovaním. Doktorka Milota Kopčová, z kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach hovorí o možnostiach očkovania:

„V našej ambulancii očkujeme proti žltej zimnici, je to jedna povinná vakcinácia, sme jednou z ambulancií, kde to táto vakcinácia prebieha na Slovensku. A kde sa môžu cestovatelia zaočkovať. Očkujeme proti žltačkám typu A, B, proti brušnému týfusu, proti meningokokovej meningitíde, japonskej encefalitíde, cholere, taktiež proti besnote.“

Dovolenkári z Košíc, či východu Slovenska však častokrát očkovania pri ceste do zahraničia podceňujú. „Je ešte veľa takých, ktorí sa prídu už iba posťažovať, prídu už s nejakým problémom. Boli by sme radšej, keby sa ten stav trošku obrátil smerom k vakcinácii, aby si tí ľudia dávali pozor a informovali sa vopred, dali sa očkovať. Neočkujeme paušálne, toho človeka vypočujeme, poradíme,“ dodala Kopčová. 

Foto
Ilustračné foto

Očkovanie je možné kedykoľvek počas roka, v prípade, že plánujete exotiku, informujte sa koľko dní pred odletom, by ste mali byť už zaočkovaní: „Ak by sme brali do úvahy, že ideme do destinácie, kde tých vakcín potrebujeme viac, tropickú a subtropickú oblasť, africkú, ale aj Južnú Ameriku, tam potrebujeme viac času, pretože niektoré vakcíny potrebujeme podať opakovane. Tá minimálna doba, kedy vieme cestovateľa pripraviť na vycestovanie do týchto oblastí je tých šesť týždňov,“ upresnila doktorka Kopčová.  

Košičania si z dovoleniek neplánovane priniesli v uplynulých rokoch rôzne ochorenia. „Mali sme maláriu, mali sme denge, hepatitídy, svrab. Cestovatelia, ktorí prišli z Egypta, z 5-hviezdičkového hotela, takže naozaj, opatrnosti nikdy nie je dosť.“  

Na očkovanie, alebo konzultáciu pred cestou do sveta sa na Kliniku infektológie a cestovnej medicíny stačí objednať telefonicky. Podľa výberu vašej tohtoročnej destinácie vám odporučia i vhodné očkovanie. 

 

Autor: RÁDIO KOŠICE 

Komentáre