Na cestách Košického kraja komplikuje dopravu sneh aj silný vietor

VýchodSpravodajstvo

Najkritickejšia situácia je v okrese Košice okolie.

Situáciu pozorne sledujeme aj v Dopravnom servise Rádia Košice.

 

Na niektorých cestách Košického kraja komplikuje dopravu sneh aj silný vietor. V teréne je 50 sypačov. „Najkritickejšia situácia je v okrese Košice okolie, nakoľko tam najintenzívnejšie sneží, hlavne od Košíc na západ," informovala prevádzková námestníčka Správy ciest Košického samosprávneho kraja Zuzana Feješová. Ide najmä o okolie Turne nad Bodvou smerom na obec Háj, rovnaká situácia je podľa nej od Moldavy nad Bodvou na sever.

„Medzi Zlatou Idkou a Rudníkom máme popadané stromy. Naši zamestnanci ich tam momentálne odstraňujú, aby sa tadiaľ dalo prejsť. Robia sa nám tam na ceste záveje vysoké okolo 30 centimetrov," poznamenala s tým, že sa odstraňujú.

Foto
Na snímke žena vo fujavici ide k zastávke MHD v Košíciach na Kuzmányho ulici  / TASR

Cestári situáciu podľa jej ďalších slov monitorujú v spolupráci s políciou. „Medzi Hrhovom a Turňou nad Bodvou je snehová víchrica, hlásili nám odtiaľ skoro nulovú viditeľnosť," uviedla. Situáciu tam riadi polícia.

„Aj v ostatných častiach Košického kraja máme všade sypače, keďže snežiť začalo nad ránom," spomenula s tým, že problémy sú najmä v lokalitách, kde je nejaká zábrana z jednej alebo z druhej strany. „Tam sa nám sneh ukladá na cestu," vysvetlila.

V Trebišovskom a Michalovskom okrese sú na cestách aj traktory. Podľa Feješovej odstraňujú snehové jazyky, ktoré sa tvoria v určitých lokalitách. Všetky cesty sú podľa nej zatiaľ prejazdné, neevidujú žiadne nehody.

Odtrhlo strechu materskej školy

Vietor v nedeľu (18.3.) ráno odtrhol strechu materskej školy v obci Remetské Hámre v Sobranskom okrese. Nikto sa nezranil. Na mieste boli štyria hasiči s jedným kusom techniky. „Odpojili elektrický prúd, stiahli poškodenú strechu na zem a upevnili ju," informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach.

Starosta obce Michal Pado uviedol, že išlo o celú strechu budovy s rozmermi približne 40 krát 20 metrov. „Je to odstránené, neohrozuje to občanov," skonštatoval. Materská škola bola podľa jeho slov postavená v 70. rokoch, je plne funkčná.

V pondelok (19.3.) ju pre deti pravdepodobne neotvoria. „Aj plynová prípojka je poškodená, takže zrejme bude nejaká nútená odstávka," vysvetlil.

Podľa jeho ďalších slov v obci momentálne fúka silný vietor, nie je vidieť približne na desať metrov, teploty dosahujú až mínus desať stupňov Celzia. „Budem rád, keď to utíchne a potom budem riešiť ďalšie opatrenia," spomenul. Nateraz je spokojný s tým, že sa nikomu nič nestalo.

Hasiči sa nezastavili celú noc

Až 29 výjazdov mali hasiči zo soboty na nedeľu v Košickom kraji. Silný vietor najmä v Košiciach lámal konáre, vyvracal stromy a strhával strechy. Ako dnes ráno informoval operačný dôstojník košických hasičov Štefan Puzder, 15 hasičov z košickej stanice malo 16 výjazdov a nezastavili sa celú noc. Ďalšie štyri výjazdy mali hasiči zo stanice v Čani. V ostatných častiach kraja nemali veľa technických zásahov v súvislosti so silným vetrom.

„K najčastejším zásahom patrilo odstraňovanie konárov a popadaných stromov. Vietor poškodil aj niekoľko plechových striech. Napríklad na materskej škole na Watsonovej ulici v Košiciach vietor strhol celú strechu. Pravdepodobne vietor zapríčinil pád časti múra bývalých Malinovského kasární na električkovú trať, našťastie v tom čase nešla tade žiadna električka," povedal Puzder.

Vietor sa neutíšil doteraz, jeho oslabenie sa očakáva až popoludní. Podľa predpovede SHMÚ sa k nemu pridružilo na východe aj sneženie. Severovýchodný vietor dosahuje rýchlosť 50 km/h, v nárazoch až 70 km/h. Miestami sa môžu vytvárať snehové jazyky, alebo záveje. Teplota v Košiciach dnes ráno klesla na takmer mínus osem stupňov Celzia.

 

Zdroj: TASR, SITA

Komentáre