V smere na Bankov sa zosunula krajnica, primátor vyhlásil mimoriadnu situáciu

KošiceSpravodajstvo

Aktualizované 17.30 hod.

Približne 80 metrov dlhý úsek krajnice na ceste z Čermeľa na Bankov je v súčasnosti odtrhnutý a zosunutý. Košický magistrát preto vo veci zvolal včera (14.2.) i dnes krízový štáb. Primátor Jaroslav Polaček na dnešnom zasadnutí vyhlásil mimoriadnu situáciu. 

„V najbližších dňoch sa na mieste uskutoční podrobný geologický prieskum, ktorého súčasťou budú aj prieskumné vrty. Na základe jeho výsledkov sa určí rozsah prác, ktoré bude potrebné vykonať na to, aby bola cesta opäť prejazdná v plnom profile. Mesto bude pravidelne monitorovať vzniknutú situáciu a konzultovať ju s vedením Okresného úradu v Košiciach. Mestské lesy vykonajú na mieste kontrolu stavu drevín. Z dôvodu zníženia zaťažovania zosuvného svahu majú vyrezať poškodené, resp. suché dreviny,“ informoval hovorca mesta Dušan Tokarčík. 

Foto
Na úseku je nainštalovaný semafor / Mesto Košice

Priamo na mieste boli aj odborníci na geológiu. Podľa nich bolo dôvodom zosuvu počasie a vplyvom dažďa alebo mrazu by mohlo dôjsť až k zosuvu samotnej cesty. V súčasnosti je však obmedzená časť komunikácie bezpečná.

„Motoristi sa pri ceste na a z Bankova musia pripraviť na menšie obmedzenia. Doprava bude vedená len v jednom jazdnom pruhu, pričom prejazd na tomto úseku od dnešného popoludnia riadi cestná svetelná signalizácia a rýchlosť je znížená na 30 kilometrov za hodinu,doplnil hovorca.

Primátor zatiaľ nedokázal vyčísliť škody, ktoré vznikli. Je vysoko pravdepodobné, že o finálnej sume rozhodne v dohľadnej dobe mestské zastupiteľstvo.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre