Na Dargove protestovala Iniciatíva poľnohospodárov. Žiada odvolanie ministra pôdohospodárstva

VýchodSpravodajstvo

Iniciatíva poľnohospodárov (IPIF) žiada okamžité odvolanie ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, ktorý podľa nej tento rezort nezvláda. Združenie farmárov zároveň žiada o stretnutie s premiérom Eduardom Hegerom.

Foto
Iniciatíva poľnohospodárov žiada okamžité odvolanie ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana, ktorý podľa nej nezvláda tento rezort / Rádio Košice

Na podporu svojich požiadaviek iniciatíva kolónou traktorov v utorok spomalila dopravu na horskom priechode Dargov. Zároveň sa tak pridala k protestným akciám autodopravcov.

„Účelom našej aktivity je už definitívne okamžité odvolanie pána ministra Vlčana," uviedol pre novinárov predseda IPIF Ján Cenkner. Predchádzajúce rokovania s ministrom podľa neho nikam neviedli, šéfovi rezortu vyčíta aj rôzne prešľapy a kauzy. „Nám sa neskutočne zvyšujú náklady teraz na zakladanie úrod, či sú to hnojivá, osivá, dennodenne sa dvíha cena nafty, nevieme takto prežiť. A to programové vyhlásenie vlády, ktoré bolo, sa neplní. My nechceme povaliť túto vládu, chceme, aby sa konečne začal riešiť problém farmárov, včelárov, dopravcov a tak ďalej," povedal Cenkner.

Protest na horskom priechode Dargov pri Pamätníku víťazstva v katastri obce Košický Klečenov začali farmári predpoludním krátkodobým blokovaním dopravy prechádzaním cez priechod pre chodcov. Následne spomaľovali dopravu v jazdných pruhoch pomaly jazdiacou kolónou traktorov. Na protest dohliadala polícia. „Ak treba, zotrváme, dokedy nebude odvolaný minister a dokedy pán Heger si s nami nesadne za rokovací stôl," povedal Cenkner.

Foto
Protestujúci autodopravcovia začali v pondelok (14.2.) s čiastočným blokovaním Rožňavskej ulice v Bratislave. Ak vláda nič neurobí, hrozia aj blokádou hraničných priechodov / Rádio Košice

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR v reakcii na protest IPIF uviedlo, že požiadavky občianskeho združenia skupiny poľnohospodárov prerokovalo 10. februára na osobnom stretnutí.

„MPRV SR dalo odpovede k všetkým požiadavkám a koná v tých bodoch, ktoré patria do jeho gescie. Mrzí nás, že napriek otvorenému a konštruktívnemu prístupu ministerstva sa združenie rozhodlo svoje požiadavky presadzovať cestou nátlaku,“ konštatoval odbor komunikácie agrorezortu.

Protestujúci autodopravcovia začali v pondelok (14.2.) s čiastočným blokovaním Rožňavskej ulice v Bratislave. Ak vláda nič neurobí, hrozia aj blokádou hraničných priechodov.

Zdroj: TASR

Komentáre