Na detskej železničke v Košiciach je nová zvonica

KošiceKultúra

Súčasťou je aj plastika patrónky železničiarov.

Na Košickej detskej historickej železnici v stanici Alpinka bola dnes slávnostne nainštalovaná nová železničná zvonica. Jej súčasťou je 15-kilogramový zvon a plastika sv. Kataríny Alexandrijskej, patrónky železničiarov. Ide o prvú zvonicu svojho druhu na Slovensku.

„Identifikuje sa so železničným prostredím, prírodou a hlási sa ku kresťanským koreňom i tradícii ručného zvonenia a funkcie zvonárov na Slovensku, ktoré bolo v roku 2011 prehlásené za nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska,“ uviedol riaditeľ Detskej železnice Košice Ľubomír Lehotský.

Súčasťou slávnosti bolo aj ekumenické požehnanie zvonice kňazmi rímskokatolíckej, gréckokatolíckej a evanjelickej cirkvi. Podujatie sa konalo v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Foto
Ide o prvú zvonicu svojho druhu na Slovensku / facebook.com/detskazeleznica

Zvonica stojí na železných koľajniciach, ktoré sú krížom uložené cez trať. Na nich sú uchytené štyri päťmetrové drevené stĺpy z jedle, ktorá vyrástla v košických mestských lesoch. Zvon odlial zvonolejár Jakub Vorobeľ v obci Chotča spolu s ďalším zvonom pre pápeža Františka. Sochu svätice zhotovil rezbár Vladimír Tinák.

Zvoniť sa bude pri príchode prvého a pred odchodom posledného vlaku, pri výročiach a slávnostiach železničky, na sviatok patrónky či pri narodeninách mladých železničiarov alebo členov obsluhy železničky.

 

Zdroj: TASR

Komentáre