Na Dni priateľstva vo Vyšnom Nemeckom sa opäť stretnú Slováci a Ukrajinci

VýchodZaujímavosti

Cieľom každoročného podujatia je vytváranie priaznivého prostredia na budovanie a posilňovanie priateľských partnerských vzťahov.

Tradičné priateľské stretnutie predstaviteľov z východného Slovenska a Zakarpatskej oblasti Ukrajiny sa bude konať v sobotu 26. mája na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom. „Deň priateľstva a dobrosusedstva 2018 bude opäť príležitosťou na posilnenie vzájomnej spolupráce i podpis vykonávacieho protokolu k memorandu o spolupráci na nasledujúci rok,“ informovala hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Anna Činčárová.

Cieľom každoročného podujatia je vytváranie priaznivého prostredia na budovanie a posilňovanie priateľských partnerských vzťahov, nadväzovanie kontaktov a rozvoj cezhraničnej spolupráce slovenských a ukrajinských subjektov na rôznych úrovniach a v rôznych oblastiach. Tento rok je hlavným organizátorom akcie KSK, ktorý spolupracuje s Prešovským samosprávnym krajom (PSK) a ukrajinskými partnermi.

Zástupcovia regiónov na podujatí podpíšu na ďalšie obdobie vykonávací protokol k Memorandu o spolupráci medzi KSK, Zakarpatskou oblastnou štátnou administráciou a Zakarpatskou oblastnou radou. Samotné memorandum bolo podpísané v októbri 2006. Vykonávací protokol zahŕňa aktivity v oblastiach regionálneho rozvoja, vzdelávania, kultúry a cestovného ruchu, pomoci a rozvoja spolupráce na úrovni miestnej samosprávy a sociálnych služieb a životného prostredia.

Foto
ilustračné foto / TASR

K podpisu protokolov sa pridajú aj obce z oboch strán hranice. Z Košického kraja to bude Tibava a zakarpatská obec Boboviše, Ostrov a Kibľary, Orechová a Orichovici, a Ruská a Palaď-Komarivci. Z Prešovského kraja sa na spolupráci s ukrajinským partnerom dohodnú Beloveža a Verchnij Koropec, Kurimka a Ivanivci, Kamienka a Ruski Komarivtsi, a Hažlín a Chynadiovo.

„Od podpisu Rámcovej dohody o spolupráci medzi Košickým samosprávnym krajom a Zakarpatskou oblastnou štátnou administratívou ubehlo už viac než desať rokov. Za ten čas sa zrealizovalo niekoľko spoločných projektov, ktoré podporili spoluprácu oboch regiónov. V týchto aktivitách budeme pokračovať aj naďalej. Chceme zapájať aj subjekty cestovného ruchu, kultúrne a vzdelávacie inštitúcie, ako aj neziskové organizácie a agentúry regionálneho rozvoja, aby sme posilnili priaznivé priateľské vzťahy a ďalej rozvíjali spoluprácu oboch samospráv,“ uviedol predseda KSK Rastislav Trnka.

K dobrej nálade na hranici prispeje tento rok aj program, v ktorom dopoludnia vystúpi ukrajinský súbor mažoretiek MAKY, folklórny súbor Zemplín z Michaloviec a kultúrne zoskupenie Barvinok z Kamienky – mandolínový orchester a spevácka skupina.

 

Zdroj: TASR

Komentáre