Na filtrovanie vôd na Kyjovskom potoku sa použil zeolit. Starostovia obcí to považujú za nedostatočné

VýchodSpravodajstvo

Kvalitu vôd bude každý týždeň kontrolovať odborník.

Mimoriadne zhoršený stav vôd na Kyjovskom potoku dnes opäť riešila pracovná skupina. Spoločnosť TP2 počas predošlého stretnutia dostala viaceré opatrenia, ktoré mala splniť. Jedným z tých kľúčových bolo zriadenie mobilnej čistiacej jednotky. Spoločnosť sa rozhodla na filtrovanie vôd použiť zeolit.

„Zeolit my považujeme za v zásade dobré riešenie. V tomto prípade nám neboli poskytnuté žiadne technické parametre, čo sa týka frakcie, prípadne kvality toho zeolitu. Máme teda len informáciu, že bolo použitých a voľne vysypaných približne 10 ton zeolitu priamo do vývaru, ktorý by mal teda slúžiť na filtrovanie znečistenia, ktoré vychádza z vôd z tohto odkaliska,“ uviedol riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia Ján Jenčo.

Foto
Kyjovský potok / TASR

Starostovia okolitých obcí, ktorí sa problémom zaoberajú už roky, však s týmto riešením nie sú spokojní a považujú ho skôr za testovacie, no nie trvalé.

„Nás zaujíma to, ako sa ten zeolit bude meniť, aká je tá absorbčná schopnosť, koľko tých ťažkých kovov zachytí a čo je vlastne na výstupe za tým zeolitom. Toto je tá najdôležitejšia vec, o ktorú sme sa zaujímali a budeme sa ďalej zaujímať. Ak to bude mať účinok, ako bolo aj deklarované, tak nás zaujíma, ako budú zeolit meniť, ako ho budú ďalej likvidovať,“ skonštatoval starosta Nižného Hrušova Ján Fenčák.

Inšpekcia upozornila spoločnosť, aby zeolit umiestnili do košov z dôvodu jednoduchej výmeny a pretekania vody. Následne po jeho použití by ho mala spoločnosť likvidovať ako nebezpečný odpad. Každý týždeň bude kvalitu vôd po použití zeolitu kontrolovať odborník. Prvé výsledky by mali byť známe už vo štvrtok 8. apríla.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

 

Komentáre