Na hrade Ľubovňa skúmali interiér vojenských kasární

VýchodSpravodajstvo

Preskúmaný interiér kasární bol naskenovaný a vytvoril sa ich 3D model.

Na hrade v Starej Ľubovni skúmali interiér vojenských kasární. Ľubovnianske múzeum už od roku 2011 systematicky skúma priestor, ktorý sa nachádza na treťom nádvorí. „V rokoch 2011–2012 sme zrealizovali sondážny výskum, ktorým sa preskúmala stratigrafická situácia. Tá poukázala na postupné zasypávanie a dokladala ich zánik v niekoľkých časových obdobiach,“ priblížil riaditeľ múzea Dalibor Mikulík.

V tomto roku v rámci dotačného systému Ministerstva kultúry zrealizovali projekt, v ktorom sa pokračovalo v archeologickom výskume kasární a celoplošne sa odkryl ich interiér. „Výskumom sa zachytil západný múr a odhalili sa predpokladané kamenné konštrukcie – priečky, ktoré korešpondujú s vojenským mapovaním z roku 1773. Na vnútornej strane východného hradobného múru bol po celej dĺžke zachytený pozostatok parkánu, ktorý podrobnejšie popisuje poľská lustrácia z roku 1564. V blízkosti renesančného paláca sa v hĺbke šiestich metrov od terajšej úrovne terénu zachytila pochôdzna úroveň odkrytej strieľne,“ priblížil výsledky Mikulík.

Foto
Hrad Ľubovňa skrýva v niekoľkých častiach spomienky na rôzne doby jeho využívania / TASR

„Výsledky výskumu podávajú jasnejšiu informáciu v súvislosti so stavebným vývojom hradu Ľubovňa a prispievajú ku kvalitnejšiemu spracovaniu architektonicko-historického výskumu,“ konštatoval riaditeľ Ľubovnianskeho múzea s tým, že na realizácii spomínaného výskumu sa podieľalo 43 študentov, ktorých mzdy boli hradené z dotácie rezortu kultúry. Aj vďaka nej mohol na hrade prebiehať rozsiahly archeologický výskum, po ktorom bude nasledovať konzervácia odkrytých architektonických prvkov.

„Počas výskumu boli vojenské kasárne sprístupnené pre detského návštevníka vo forme vyučovacej hodiny Hráme sa na archeológov a počas odborného stretnutia východoslovenských archeológov. Preskúmaný interiér kasární bol na záver naskenovaný a vytvoril sa ich 3D model,“ uzatvára Mikulík s tým, že múzeum v budúcnosti plánuje plochu výskumu sprístupniť turistom obohatenú o interaktívne prvky.

 

Zdroj: TASR

Komentáre