Pri streľbe na Karlovej univerzite v Prahe zomrelo 14 ľudí vrátane útočníka

EurópaSpravodajstvo

Aktualizované 21.55 hod.

Na Námestí Jana Palacha v centre Prahy došlo dnes k streľbe, ktorá bola nahlásená na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity (FF UK). Na mieste zasahuje polícia aj všetky zložky integrovaného záchranného systému (IZS). Hovorkyňa Zdravotníckej záchrannej služby (ZZS) hlavného mesta Prahy Jana Poštová konkretizovala, že zomrelo 14 ľudí vrátane útočníka a minimálne 25 osôb je zranených

Polícia našla v budove arzenál zbraní, uviedol to počas brífingu český policajný prezident Martin Vondrášek:

„Osobne som mohol vidieť obrovský arzenál zbraní a streliva priamo v budove FF UK. Som presvedčený, že nebyť rýchleho zákroku polície ČR – ktorá bola na mieste v jednotkách minút a zásahová jednotka do 12 minút, vstup do objektu bol veľmi rýchly vrátane postupu od spodných poschodí až na strechu budovy – tak by obetí vnútri objektu bolo násobne viac.“

Polícia vo štvrtok (21.12.) obdržala oznámenie o 24-ročnom mužovi, ktorý z obce Hostouň odišiel do Prahy a chcel si vziať život. O 20 minút neskôr dostala správu, že v rovnakej obci našli mŕtveho muža, ktorým bol otec páchateľa. Strelec bol študentom FF UK v Prahe a v budove na Celetnej ulici mal mať prednášku. Polícia preto budovu evakuovala, muž tam však nebol.

O streľbe z hlavnej budovy FF UK na Palachovom námestí sa polícia dozvedela krátko pred 15.00. Hliadky našli pri budove telo strelca, ktorý utrpel devastujúce zranenia. Vondrášek tiež uviedol, že keď útočník strieľal z rímsy, polícia mu streľbu opätovala. Páchateľ bol navyše legálnym držiteľom niekoľkých zbraní. Skutok bol podľa Vondrášeka premyslený a študent sa zrejme inšpiroval činom, ktorý sa nedávno odohral v Rusku.

Foto
Na Námestí Jana Palacha došlo k streľbe / TASR

Český premiér Petr Fiala v mimoriadnom prejave povedal, že zodpovedné rezorty robia všetko, aby pomohli zraneným a rodinám obetí:

„Celkom zbytočne vyhaslo mnoho životov prevažne mladých ľudí. Mnoho z nich je zranených, niektorí bohužiaľ veľmi vážne. Pre tento hrozný čin neexistuje žiadne ospravedlnenie. Rovnako ako mnohí z vás, cítim hlboký smútok a znechutenie.“

Úprimnú sústrasť vyjadrila aj Univerzita Komenského v Bratislave a Filozofická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

„Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám obetí a solidaritu našim kolegyniam, kolegom, študentkám a študentom Filozofickej fakulty Univerzity Karlovej v Prahe,“ uviedla dekanka fakulty Renáta Panocová.

Na streľbu reagovala aj predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová:

„Vyjadrujem moju najhlbšiu sústrasť rodinám obetí a celému českému národu. Stojíme pri vás a smútime s vami.“ 

Minister vnútra Vít Rakušan uviedol, že keď zistia totožnosť obetí, rezort bude komunikovať so zastupiteľskými úradmi, či sú medzi obeťami aj ľudia z iných krajín.

„Na miesto okamžite vyrazilo veľké množstvo posádok – dvaja lekári, inšpektor, špeciál Fenix, päť posádok záchranárov,“ potvrdili záchranári.

Študenti boli evakuovaní v budove Rudolfina na Palachovom námestí. Jej riaditeľ Petr Nedoma sa pozeral z okna na budovu fakulty a na jej streche videl útočníka, ktorý strieľal smerom k Mánesovmu mostu. Podľa jeho slov vystrelil niekoľkokrát, následne dal ruky nad hlavu a zbraň odhodil. Z budovy utekali študenti s rukami nad hlavou. Ozbrojený človek sa podľa medializovaných informácií pohyboval na streche budovy. Záchranná služba oznámila, že tam vyslala množstvo tímov aj špeciálne vozidlo Golem, ktoré sa používa pri hromadných nešťastiach.

Foto
Okolie miesta tragédie je uzavreté  / TASR

Český minister zdravotníctva Vlastimil Válek uviedol, že fakultné nemocnice sa pripravujú na príjem pacientov. Premiér Petr Fiala zrušil svoj pracovný program v Olomouckom kraji a vráti sa do Prahy:

„Som v kontakte s ministrom vnútra a Políciou Českej republiky. Prosím všetkých občanov, aby rešpektovali odporúčania zložiek IZS.“

Minister vnútra Vít Rakušan vyzval ľudí, aby nechodili na miesto udalosti. Zároveň zdôraznil, že polícia je v maximálnom nasadení a udalosť je pre ňu prioritou, pričom zásahová jednotka bola podľa jeho slov okamžite na mieste.

„Chcem upokojiť verejnosť, že ďalšie nebezpečenstvo teraz nehrozí, druhý strelec nebol potvrdený,“ povedal Rakušan, ktorý upozornil ľudí v centre Prahy, aby rešpektovali pokyny polície.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí aktuálne nemá žiadne informácie o zranených alebo mŕtvych občanoch Slovenska v súvislosti so streľbou na univerzite v Prahe:

„Náš zastupiteľský úrad v Prahe je v kontakte s miestnymi úradmi. Aktuálne nemáme žiadne informácie o zranených alebo mŕtvych občanoch Slovenskej republiky, informácie budeme priebežne aktualizovať.“

Premiér Robert Fico vyjadril úprimnú sústrasť rodinám a blízkym obetí tragédie a telefonicky sa spojil aj s Fialom:

„Stojíme v tejto náročnej situácii pri našich českých bratoch a sme pripravení poskytnúť akúkoľvek pomoc, ktorá by zmiernila následky tejto hroznej tragédie.“

 

Zdroj: TASR/SITA

 

Komentáre