Na košických základných školách sa uskutoční prieskum o duševnom zdraví

KošiceSpravodajstvo

Zameria sa na deti v 6. a 8. ročníku i na samotných učiteľov.

Úrad komisára pre deti zverejnil výsledky celoslovenského prieskumu, ktorý je zameraný na psychiku detí. Tie okrem iného odhalili častý výskyt strachu z neúspechu v škole či samoty. Aj preto sa košický magistrát rozhodol zrealizovať podobný prieskum na svojich základných školách, ktorých je dokopy 34. Podľa viceprimátorky Lucie Gurbáľovej sa skríning bude týkať približne polovice z nich:

„Bude prebiehať niekedy v mesiacoch apríl, máj. Ten zber dát potom následne bude spracovaný a veríme, že výsledky budeme mať k dispozícii niekedy k začiatku nového školského roka tak, aby sme už v novom školskom roku vedeli nastaviť aktivity, osvetu a tú odbornejšiu a adresnejšiu pomoc v tých oblastiach, ktoré nám z toho merania vyjdú ako problémové alebo sa budú javiť ako negatívne.“

Prieskum sa zameria na deti v šiestom a ôsmom ročníku. Na starosť ho budú mať pracovníci Univerzity Pavla Jozefa Šafárika z Katedry psychológie.

Foto
Na košických základných školách sa uskutoční prieskum o duševnom zdraví (Ilustračná fotografia) / TASR

Pôjde o štandardizované dotazníkové metódy a budú zamerané, keď som povedala na pozitívne faktory, tak bude sa merať kvalitná, bude sa merať celková životná spokojnosť, bude sa merať naplnenie základných psychických potrieb. V prípade tých negatívnych budeme zameraní na úzkosť, seba poškodzovanie, aj na pravdepodobne agresivitu, takže toto budú tie hlavné domény,“ prodekanka pre pedagogickú činnosť Beáta Ráczová upresnila spôsob zberu dát.

Na realizáciu prieskumu musia rodičia podpísať informovaný súhlas. Okrem žiakov si univerzita pripraví dotazník aj pre samotných učiteľov. Ten sa už však podľa Vladimíra Lichnera z Katedry sociálnej práce bude týkať pedagógov všetkých škôl v pôsobnosti mesta: 

Tá vzorka bude oslovená tak, že každý učiteľ dostane možnosť vyplniť dotazník a bude zameraný taktiež na stav vnímania duševného zdravia u samotných učiteľov, na ich spokojnosť, na vnímanie pracovnej klímy, školskej klímy, na vnímanie toho ako sa učitelia na našich školách cítia.“

Výsledky prieskumu poslúžia na prípadné školenie učiteľov a získanie väčšieho prehľadu v danej oblasti.

 

Autor: RÁDIO KOŠICE

Komentáre