Na Lajoške pribudlo päť štítkov. Turisti však majú pevný korienok

KošiceTuristicKE

Blízko kaplnky na Prednej Holici stojí od roku 2018 drevený pamätník, na ktorý postupne pribúdajú štítky s menami zosnulých členov turistických klubov z Košíc a okolia.

Foto
Turisti si pripomenuli zosnulých kamarátov / KOŠICE ONLINE

Stalo sa už pekným zvykom, že v tradičnom dušičkovom období spomínajú turisti na svojich nebohých priateľov a počas uplynulého víkendu tak urobili pri horskej chate Lajoška už 23-krát.

„Zišli sa tu viaceré košické kluby, prišli aj priatelia z Poproča. Obvykle nás chodia podporiť aj turisti z Košickej Belej a Kojšova, ale vzhľadom na súčasnú covidovú mapu asi nechceli zbytočne riskovať,“ uviedla organizátorka Eva Dučaiová z Klubu Rodinnej Turistiky KOšice KRTKO.

Aj napriek spomínanej absencii niektorých klubov sa zišlo pri rekonštruovanej chate okolo 70  účastníkov pietnej spomienky. Na rozdiel od vlaňajška tak mohli na mŕtvych kamarátov pospomínať v družnej atmosfére.

„Vlani prebehla spomienka virtuálne a turisti tak chodili zapaľovať sviečky individuálne. V priebehu novembra som tam bola asi päťkrát a zakaždým tam horeli plamienky. Teší ma, že ľudia nezabudli na svojich kamarátov turistov a potrebujú k tomu iba sviečku. Nič viac hore nosiť netreba, pod pamätníčkom sú totiž permanentne pripravené štyri sklenené kahance, do ktorých sa sviečky vkladajú. Snažíme sa správať ústretovo k prírode a ľudí preto žiadame, aby tam nenosili rozličné umelé svietniky a podobné veci,“ apeluje na návštevníkov Lajošky E. Dučaiová.

Aj rok 2021 bol poznamenaný pandémiou koronavírusu, no ako sa zdá, turisti jej čelia veľmi úspešne.

„Zdá sa, že náš spôsob života je zdravší. Trávime veľa času v prírode a to má za zdravie dobrý vplyv. Z piatich zosnulých kamarátov boli iba dva prípady korony,“ poznamenala Dučaiová.

Na drevenú tabuľu tak tentoraz pribudlo päť nových štítkov a organizátori už bohužiaľ musia pripraviť aj šiesty. Len deň pred pietnym aktom ich totiž šokovala smrť zanieteného turistu Petra Ševca, autora pamätnej magnetky, ktorú obdržali aj účastníci tohtoročného podujatia na Prednej holici. Ani v jeho prípade však nešlo o koronu, ale inú tragickú udalosť a jeho poslednou správou na facebooku bol príspevok o tomto podujatí.

Galéria k článku

Na spomienkovú tabuľu tak tentoraz pribudlo týchto päť mien:

Viliam Sepši – KST Poproč – zanietený propagátor turizmu medzi deťmi a mládežou

Dušan Spodník – KVT Košičan – nesmierne skúsený turista, ktorý organizoval aj túry do Dolomitov v okolí Berchtesgadenu

Anton Ružbarský – Turist Klub – viedol turistický oddiel Kamzík, organizoval podujatia pre deti a mládež, od roku 1990 bol predsedom TJ Turist klub

Eva Lysáková – KT Víkend – účastníčka viacerých stokilometrových pochodov, na bežkách absolvovala mnohokrát 50-kilometrové preteky Biela stopa

Peter Lackovič – KT Medicína – celý život pracoval v oblasti informačných technológií a miloval turizmus i motorizmus

 

Komentáre