Na 100. ročníku maratónu padol nový traťový rekord

KošiceŠport

Aktualizované 13.30 hod.

Víťazom 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru je Keňan Philemon Rono s časom 2.06.54. Na trati košického maratónu tak padol nový traťový rekord.

Rono vylepšil doterajšie maximum Lawrencea Kimaiya z roku 2012 o šesť sekúnd. V dramatickom finiši zdolal Kebedea Tuluho z Etiópie. Na treťom mieste dobehol do cieľa Berhe Berhane Tesfay, za ním skončil víťaz predošlých troch ročníkov Keňan Reuben Kerio.

„Teší ma, že sa mi podarilo vytvoriť rekord. Je to veľký úspech, veľmi si to vážim. Posledný kilometer bol taktický, ja som na to zatlačil. Predtým som sa držal vzadu, no v závere som už iba šprintoval,“ uviedol Rono.

Na maratóne padol nový traťový rekord / KOŠICE ONLINE

Skupina 11 elitných afrických favoritov sa od úvodu držala spolu a vzdialila sa od slovenskej trojice Hladík, Ivaniuta, Hujsa a Čech Janoušek. Na 15. kilometri mali favoriti medzičas, ktorý im dával šancu zaútočiť na traťový rekord. Ešte počas prvej polovice pretekov odstúpil držiteľ traťového rekordu z roku 2012 Lawrence Kimaiyo, ktorého účasť bola skôr symbolická na základe voľnej karty od organizátorov.

Pred métou 30 km už mala skupina mužských favoritov iba sedem členov, pričom už s nimi nešli vodiči. Na 30. km mala medzičas 1.30.09, ktorý naďalej dával šancu na traťový rekord, pričom tempo udával najmä Kerio.

Na 36. kilometri bola na čele štvorica Tulu, Rono, Kerio a Tesfay. Tempo prvých dvoch menovaných bolo pre ostatných napokon príliš vysoké. Tri km pred cieľom sa Tulu vzdialil svojmu súperovi, ale Rono sa za na neho krátko na to dotiahol. Tulu sa ešte raz pokúsil o únik, no viac síl v závere mal Rono, ktorý napokon ozdobil jubilejný ročník novým rekordom.

Galéria k článku

Zaujímavý súboj sa odohrával aj medzi ženami, ktoré mali v popredí kompaktnú skupinu favoritiek. Ich medzičas na 30. kilometri 1.45.04 znamenal 27-sekundový náskok na rekordný medzičas. Z elitnej skupiny favoritiek vypadla vlaňajšia víťazka a držiteľka traťového rekordu Agaiová. V súboji žien napokon zvíťazila Keňanka Jackline Cheronová, ktorá si vylepšila svoj osobný rekord približne o päť minút.

„Som šťastná, že som vyhrala. Podmienky i atmosféra boli výborné,“ povedala Cheronová.

Najlepším Slovákom na trati bol Marek Hladík a Slovenkou Veronika Páleniková.