Na Marse sa nachádza obrovská sopka

SvetZaujímavosti

Doposiaľ nebola oficiálne pomenovaná.

Vedci potvrdili existenciu obrovskej sopky na Marse, ktorú si vyše 50 rokov nevšimli. Nachádza sa na východe vulkanickej oblasti Tharsis blízko rovníka, kde leží aj najväčšia známa sopka Slnečnej sústavy Olympus Mons. Sopka doposiaľ nebola oficiálne pomenovaná. Kozmické sondy, ktoré obiehajú okolo planéty, ju zobrazovali od vyslania sondy NASA Mariner 9 v roku 1971, mala však priveľmi erodovaný povrch.

Tím vedcov objavil v juhovýchodnej časti tenké vulkanické ložisko, pod ktorým je pravdepodobne stále prítomný ľadovec, čo by mohlo byť hlavné miesto pre astrobiologický výskum a hľadanie známok mimozemského života.

„Tento kombinovaný obrovský vulkán a možný objav ľadovca je významný, pretože poukazuje na vzrušujúce nové miesto na štúdium geologického vývoja Marsu v priebehu času, hľadanie života a skúmanie s robotmi a ľuďmi v budúcnosti,“ napísali vedci.

Foto
Ilustračná fotografia  / Pixabay

„Minulý rok sme skúmali geológiu oblasti, kde sme našli pozostatky ľadovca, keď sme si uvedomili, že sme vo vnútri obrovskej a hlboko erodovanej sopky,“ skonštatoval vedúci projektu Pascal Lee z Inštitútu pre hľadanie mimozemskej inteligencie (SETI) v NASA Ames Research Center v Kalifornii.

Zatiaľ nie je známe, ako dlho bola sopka aktíva. Ak to bolo dostatočne dlho, je možné, že kombinácia trvalého tepla a vody z ľadovej pokrývky pod sopkou vytvorila dokonalé podmienky pre život.

 

Zdroj: TASR

 

Komentáre