Na oblohe bude kométa viditeľná aj bez ďalekohľadu

SlovenskoZaujímavosti

Najjasnejšia bude začiatkom februára.

Na nočnej oblohe sa objaví kométa. Na prelome januára a februára bude viditeľná aj bez ďalekohľadu a skvelý pohľad na ňu bude v triédri či malom ďalekohľade.

Kométa bola objavená v marci minulého roku na observatóriu v Kalifornii. Novoobjavený objekt bol pôvodne považovaný za asteroid, no po zistení slabej kometárnej aktivity bol preklasifikovaný na kométu.

„Už prvé výpočty dráhy ukázali, že pred vstupom do vnútornej Slnečnej sústavy bola na silne pretiahnutej eliptickej dráhe s dobou obehu približne 47 500 rokov. Je teda možné, že ak bola dostatočne jasná, videli ju už neandertálci. Naši potomkovia ju však už neuvidia, v súčasnosti sa jej dráha gravitačným vplyvom veľkých planét zmenila na mierne hyberbolickú a navždy našu Slnečnú sústavu opustí,“ uviedol Slovenský zväz astronómov (SZA).

Foto
Na prelome januára a februára bude kométa viditeľná aj bez ďalekohľadu  / SZA/Michael Jäger

Kométa prešla perihéliom, najbližším bodom dráhy k Slnku, 12. januára a najbližšie k Zemi bude 2. februára. V tom čase dosiahne aj maximálnu jasnosť, bude teda na hranici pozorovateľnosti voľným okom.

„Najlepšie podmienky na jej pozorovanie sú od druhej polovice januára, keď pozorovanie nebude rušiť Mesiac. Keďže sa kométa približuje k Zemi, jej zdanlivý pohyb po oblohe sa bude zrýchľovať,“ dodali astronómovia.

Od nás bude kométa pozorovateľná asi do konca marca, no to už bude v súhvezdí Eridanus, jej jasnosť poklesne a tak na jej pozorovanie bude potrebný ďalekohľad s priemerom aspoň 10 cm.

Na fotografiách s dlhším ohniskom má kométa zelenú kómu spôsobenú dvojatómovou molekulou uhlíka, široký prachový a relatívne dlhý plazmový chvost.

Komentáre