Na oblohe nastane polotieňové zatmenie Mesiaca

SlovenskoZaujímavosti

Stmavnutie dolnej časti si všimneme až po jeho východe.

V piatok (5.5.) vo večerných hodinách nastane na oblohe spln Mesiaca. Slovenský zväz astronómov (SZA) konštatuje, že ide o pravidelne sa opakujúci jav. Mesiac obieha okolo Zeme v strednej vzdialenosti 384 tisíc kilometrov, a keďže za Zemou je  kužeľovitý tieň do vzdialenosti asi 1,4 milióna kilometrov, malo by nastať jeho zatmenie pri každom splne.

„Dráha Mesiaca je však k rovine dráhy Zeme sklonená o 5 stupňov a tak Mesiac pri splne vo väčšine prípadov ide v splne ponad alebo popod zemským tieňom. Ak sa však dostane do zemského tieňa, môžeme pozorovať zatmenie Mesiaca. Úplné zatmenie Mesiaca patrí k najkrajším úkazom na oblohe, no tentokrát sa náš vesmírny spolupútnik ponorí len do zemského polotieňa na 96 percent a nastane teda polotieňové zatmenie Mesiaca, vysvetlil Pavol Rapavý zo SZA.

Foto
Na oblohe nastane polotieňové zatmenie Mesiaca / SZA

Dodal, že v maximálnej fáze bude u nás ešte pod obzorom a tak slabé stmavnutie jeho ľavej dolnej časti si všimneme až po jeho východe:

„Ak by sme v čase zatmenia boli na Mesiaci, videli by sme čiastočné zatmenie Slnka, slnečný kotúč so zdanlivým priemerom len 0,5 stupňa by čiastočne zakrývala naša Zem, ktorej priemer by bol takmer 2 stupne.“

Čiastočné zatmenie Mesiaca bude u nás viditeľné 28. októbra tohto rokuúplné uvidíme začiatkom septembra 2025.

Komentáre